Polityka i prawo
Putin porozumiał się z Iranem
Rosja i Iran będą ze sobą bliżej współpracować w celu m.in. walki z wrogą propagandą, uderzającą w ich interesy i bezpieczeństwo narodowe. Prezydenci Władimir Putin oraz Masud Pezeszkian podpisali porozumienie o strategicznym partnerstwie.
W cieniu wydarzeń w Stanach Zjednoczonych związanych z inauguracją Donalda Trumpa na prezydenta tego kraju, Rosja i Iran zawarły porozumienie. Władimir Putin i Masud Pezeszkian podpisali 17 stycznia br. w Moskwie umowę o „kompleksowym partnerstwie strategicznym” między swoimi państwami.
W jej treści wskazano, że realizacja postanowień dokumentu ma zacieśnić „przyjazne stosunki” i wynieść je na „nowy poziom”. „Rozwój kompleksowego strategicznego partnerstwa znajduje się w podstawowych interesach Federacji Rosyjskiej i Islamskiej Republiki Iranu” – czytamy.
Czytaj też
Umowa Rosji z Iranem. Postanowienia
Jednym z wątków porozumienia są kwestie związane z bezpieczeństwem informacji. W tym zakresie oba państwa zadeklarowały kontynuację współpracy, wynikającej z umowy z 26 stycznia 2021 r.
Dodatkowo, zobowiązały się do m.in. „przeciwdziałania wykorzystywaniu technologii informacyjno-komunikacyjnych do celów przestępczych”, wymiany informacji oraz budowania warunków do dalszej kooperacji.
Czytaj też
Państwa wyrażają sprzeciw
Zarówno Rosja jak i Iran uważają, że ich działania przyczyniają się do wzmocnienia suwerenności w przestrzeni informacyjnej. Wyrażają poparcie dla umiędzynarodowienia zarządzania internetem i opowiadają się za „równymi prawami” dla wszystkich państw w tym względzie.
„Niedopuszczalne są wszelkie próby ograniczenia prawa do regulowania i zapewnienia bezpieczeństwa krajowych segmentów internetu” – mówią zapisy podpisanej przez Putina i Pezeszkiana umowy. Moskwa i Teheran chcą, aby Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny (ITU) bardziej zaangażował się w te sprawy.
Co ważne, w dokumencie wyrażono poparcie dla regulacji działalności międzynarodowych firm w obszarze technologii informacyjno-komunikacyjnych.
Czytaj też
Śmiała deklaracja
Z zapisów umowy wynika, że Rosja i Iran chcą na własnych zasadach walczyć z dezinformacją oraz wrogą propagandą. Mówi o tym m.in. art. 33, który dotyczy ułatwienia współpracy między tamtejszymi mediami w celu wspierania swobodnego przepływu informacji.
Te bliższe relacje ośrodków medialnych mają pomóc w przeciwdziałaniu rozpowszechniania się fake newsów, uderzających w społeczeństwa obu państw oraz ich interesy, w tym bezpieczeństwo narodowe.
Czytaj też
Polityka Moskwy i Teheranu
Pamiętajmy, że Rosja oraz Iran znajdują się na szczycie najbardziej sankcjonowanych państw świata. Dodatkowo, każde z nich dopuszcza się stanowczych działań, które uderzają w wolność internetu.
Ich obywatele mają do czynienia z rygorystyczną państwową cenzurą, co przejawia się np. brakiem dostępu do określonych mediów. Teheran potrafi m.in. zakłócać internet w trakcie napięć społecznych przeciwko władzy.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany