Polityka i prawo
Iran blokuje globalne media. Następny w kolejce Instagram
Irańskie władze zablokują dostęp do Instagrama. Jest to związane z polityką zaostrzenia kontroli w Internecie po ubiegłorocznych ogólnokrajowych protestach. Zablokowano już Twitter’a, Facebook’a i YouTube’a.
Irańska Krajowa Rada ds. Cyberprzestrzeni podjęła działania w celu zablokowania Instagrama. W ten sposób portal dołączy do innych globalnych serwisów, które zostały zbanowane – m.in. Youtube, Twitter, Facebook czy Telegram. Jak twierdzą władze, przyczyną takiego stanu rzeczy są względy bezpieczeństwa narodowego.
Instagram posiada ponad 20 milionów użytkowników w Iranie. Zablokowanie portalu jest odbierane jako zwycięstwo frakcji konserwatywnej nad umiarkowanym ugrupowaniem prezydenta Hassana Rouhaniego, który stał na czele kampanii na rzecz wycofania cenzury internetowej.
Pomimo restrykcji Irańczycy nieustannie korzystają z najpopularniejszych platform. Społeczeństwo z powodzeniem obchodzi ograniczenia, o czym świadczy fakt niewielkiego spadku zainteresowania witryną Telegram po jej zablokowaniu.
Z popularnych portali korzystają również czołowi politycy Iranu – np. prezydent Hassan Rouhani czy minister spraw zagranicznych Mohammad Javad Zarif. Co więcej, wiele konserwatywnych krajowych placówek po wprowadzeniu zakazu, powraca do zachodnich serwisów i aplikacji.
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany