Cyberbezpieczeństwo
66 milionów złotych na sektorowe CSIRT-y
Nadchodzi nowa era dla zespołów reagowania na incydenty cyberbezpieczeństwa – ogłosił na czwartkowej konferencji prasowej wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Na rzecz wsparcia sektorowych CSIRT-ów zostanie przeznaczonych blisko 66 milionów złotych.
Ataki cyberprzestępców na infrastrukturę polskich podmiotów skłaniają do podejmowania kroków, które będą wspierać działania obronne.
W czwartek 14 listopada na konferencji prasowej, wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski ogłosił kolejną inicjatywę - przeznaczenie 66 mln zł na wsparcie dla sektorowych CSIRT-ów.
Czytaj też
„Cyberbezpieczeństwo to odpowiedzialność"
Według wypowiedzi szefa resortu cyfryzacji, w tym roku miało miejsce blisko 100 tys. obsłużonych incydentów. „To jest 100 proc. więcej wzrostu ataków na Polskę” – zauważył Gawkowski, dodając, że trzeba wzmacniać to, co dzisiaj jest w obsłudze związanej z Krajowym Systemem Cyberbezpieczeństwa. Samo cyberbezpieczeństwo to z kolei odpowiedzialność za obywateli.
💬 "Wzmacniamy cyberbezpieczeństwo Rzeczypospolitej Polskiej! 🛡
— Ministerstwo Cyfryzacji (@CYFRA_GOV_PL) November 14, 2024
Krajowy System Cyberbezpieczeństwa zyska dodatkowe 66 milionów, co pozwoli na rozwój kompetencji zespołów reagowania na cyberincydenty. Naszym celem jest jeszcze lepsza ochrona infrastruktury krytycznej w obszarach… pic.twitter.com/qTT9vbq1pH
W związku z tym, na rzecz działań sektorowych, Ministerstwo Cyfryzacji przekazało prawie 66 milionów złotych.
„Naszym celem jest stworzenie bezpiecznego środowiska cyfrowego, w którym reakcja na zagrożenia będzie szybka i skuteczna. Działania sektorowe mają wzmocnić poczucie odpowiedzialności za to, żeby nikt w żadnej gminie nie wyłączył wody” – powiedział minister.
Środki pochodzą z Krajowego Planu Odbudowy.
Czytaj też
Nabór dla określonych podmiotów
Sposobem uzyskania środków z Ministerstwa Cyfryzacji jest wzięcie udziału w naborze. Według wypowiedzi Łukasza Wojewody, dyrektora Departamentu Cyberbezpieczeństwa w resorcie, do uzyskania pieniędzy będzie mogło się zakwalifikować tylko 5 podmiotów. Ich zadaniem będzie utworzenie sektorowych zespołów cyberbezpieczeństwa w branży energii, transportu, infrastruktury cyfrowej czy zaopatrzenia w wodę.
Co istotne, cały konkurs jest prowadzony w trybie niekonkurencyjnym. Środki uzyskają organy właściwe ds. cyberbezpieczeństwa – czyli, oprócz resortu cyfryzacji, także Ministerstwa Infrastruktury, Zdrowia, Klimatu i Środowiska, a także Urząd Komisji Nadzoru Finansowego czy inne podmioty.
„Chcemy, aby to wsparcie było odpowiednie także dla innych sektorów - tych, które mają swoje miejsce w aktualnie obowiązującej ustawie o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa” – powiedział Wojewoda.
💬 "Pamiętajmy, że Fundusz Cyberbezpieczeństwa ma na celu wsparcie finansowe specjalistów pracujących w kluczowych sektorach.
— Ministerstwo Cyfryzacji (@CYFRA_GOV_PL) November 14, 2024
To ważne, aby zniwelować różnice płacowe i zatrzymać ekspertów w branży. Bez odpowiednich ludzi system nie będzie mógł funkcjonować prawidłowo.… pic.twitter.com/1OgwEmOCbU
Z kolei obecny również na konferencji szef Centrum Projektów Polska Cyfrowa Wojciech Szajnar powiedział, że wnioski o pieniądze można składać do 31 stycznia 2025 roku.
„Zakładamy, że pod koniec I kwartału przyszłego roku podpisujemy umowy i rozpocznie się realizacja tych przedsięwzięć, która potrwa do połowy 2026 roku” – powiedział dyrektor CPPC.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].