Reklama

Polityka i prawo

Polsko-amerykańska współpraca na rzecz walki z ransomware

Wiceminister cyfryzacji Rafał Rosiński w czasie amerykańskiej delegacji
Wiceminister cyfryzacji Rafał Rosiński w czasie amerykańskiej delegacji
Autor. Ministerstwo Cyfryzacji/ X

Ministerstwo Cyfryzacji podpisało z Departamentem Bezpieczeństwa Wewnętrznego Stanów Zjednoczonych Memorandum of Understanding w zakresie współpracy w dziedzinie cyberbezpieczeństwa i nowych technologii.

Wiceminister cyfryzacji Rafał Rosiński był obecny na 4. Szczycie Counter Ransomware Initiative (Inicjatywy przeciwdziałania cyberatakom typu ransomware). Spotkanie odbywało się w Stanach Zjednoczonych.

Na miejscu podpisano z Departamentem Bezpieczeństwa Krajowego Stanów Zjednoczonych Memorandum of Understanding o współpracy w dziedzinie cyberbezpieczeństwa i nowych technologii.

Reklama

Szczyt Counter Ransomware Initiative

W 4. Szczycie Counter Ransomware Initiative brało udział niemal 70 przedstawicieli krajów i organizacji. W jego ramach odbyło się spotkanie bilateralne polskiej delegacji z przedstawicielami amerykańskiego rządu amerykańskiego.

W imieniu resortu cyfryzacji podpisał je wiceminister Rafał Rosiński, a - amerykańskiej - podsekretarz stanu Robert Silvers.

„Polska od dawna wspiera solidarność w społeczeństwie obywatelskim, ale żeby to robić skutecznie, musimy zapewnić temu społeczeństwu bezpieczeństwo, zwłaszcza w cyberprzestrzeni. Nowe technologie przynoszą różne zagrożenia i mogą powodować poważne problemy. Dlatego ważne jest, aby współpracować z naszymi najbliższymi partnerami w sprawach bezpieczeństwa” – powiedział wiceminister cyfryzacji Rafał Rosiński.

Natomiast podsekretarz stanu Robert Silvers ocenił, że porozumienie stanowi „fundament do wzmocnienia i dalszego rozwijania naszej współpracy”.

„Pomoże Departamentowi Bezpieczeństwa Wewnętrznego i polskiemu Ministerstwu Cyfryzacji sprostać wspólnym obowiązkom i osiągnąć cele w zakresie bezpieczeństwa. Jestem dumny, że mogę podpisać to memorandum porozumienia z tak cenionym partnerem, jakim jest Polska” - ocenił.

Jak zaznacza resort cyfryzacji, podpisanie Memorandum of Understanding stanowiważny krok w kierunku zacieśnienia współpracy w obszarze cyberbezpieczeństwa i ma przyczynić się do sprawniejszego zabezpieczenia infrastruktury krytycznej, ochrony obywateli obu krajów przed zagrożeniami.

Dokument ma być zgodny z założeniami polskiej Prezydencji w Unii Europejskiej, która rozpoczyna się 1 stycznia 2025.

Reklama

Wspólna strategia: Polska-USA

Polska i USA mają współpracować w takich obszarach jak:

  • polityka i strategia cyberbezpieczeństwa, co ma opierać się na wymianie doświadczeń na temat krajowych strategii bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni i działań, które mogą poprawić bezpieczeństwo;
  • Secure by desing, czyli wspólne wprowadzanie zasad projektowania technologii, która zakłada pierwszeństwo dla bezpieczeństwa;
  • wymiana informacji dotycząca najlepszych praktyk w zakresie cyberbezpieczeństwa i cyberzagrożeń;
  • reagowanie na incydenty i lepsze przygotowanie na zagrożenia;
  • współpraca w zakresie rozwoju nowych technologii, w tym dotyczących sztucznej inteligencji i Internetu Rzeczy;
  • współpraca w zakresie edukacji, szkoleń z cyberbezpieczeństwa, programy nauczania i informacji.

/NB

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama