Polityka i prawo
Polska prezydencja w UE. Na co postawimy w cyber?
Polska w przyszłym roku obejmie prezydencję w Radzie UE. Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski wskazał na co postawi nasz kraj.
Polska będzie sprawowała prezydencję w Radzie UE w I połowie 2025 r. wspólnie z Danią i Cyprem. W czasie CyberSec EXPO & FORUM 2024 w Krakowie wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski odniósł się do tej kwestii, wskazując priorytety w obszarze cyber, na które postawi rząd.
W czasie swojego przemówienia podkreślił, że cyberbezpieczeństwo stało się kluczowym elementem odpowiedzialności państwa. „Musi być rozumiane i doceniane w każdym aspekcie budowania polityk cyfrowych” – stwierdził.
Czytaj też
Gawkowski: chcemy uproszczenia procedur
Wicepremier zaznaczył, że Polsce w czasie prezydencji będzie zależało na ograniczeniu silosowości. Interoperacyjność w obszarze cyfryzacji ma stać się zdrową normalnością. Do tego dochodzi chęć rewizji blueprintu w celu uproszczenia procedur. Jak należy to rozumieć?
Krzysztof Gawkowski podał przykład raportowania. Nasz kraj będzie podejmował działania, aby na poziomie UE wszystkie państwa raportowały incydenty i inne niepokojące zjawiska w taki sam sposób: szybko i prosto, niezależnie czy mówimy o podmiotach cywilnych, czy wojskowych.
Czytaj też
Priorytet Polski
Jak dodał minister cyfryzacji, „wymiana informacji dzisiaj już nie wystarcza”. W jego ocenie konieczne jest budowanie narzędzi i procedur w zakresie skutecznego reagowania i wspierania dotkniętych organizacji, w szczególności dostawców usług podstawowych. „To jeden z priorytetów polskiej prezydencji” – zaznaczył przedstawiciel rządu w trakcie CybeSec EXPO & FORUM.
Oby nam się wszystko spełniło. Bądźmy dobrej myśli, że wszyscy będą liczyli się w transformacji cyfrowej Europy.
Krzysztof Gawkowski, wicepremier i minister cyfryzacji
Czytaj też
Efekt zmian w regionie i na świecie
Propozycje polskiego rządu są efektem zmian na poziomie regionalnym i globalnym, a także w biznesie. Wystarczy wspomnieć o wojnie na Ukrainie, decyzjach największych światowych graczy (np. USA, Chiny) czy działalności BigTechów.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].