Reklama

Polityka i prawo

Możliwa blokada TikToka w USA. Rosyjska propaganda: dowód na kryzys demokracji

TikTok zablokowany w USA?
TikTok zablokowany w USA?
Autor. iXimus, https://pixabay.com/pl/illustrations/smartfon-telefon-kom%C3%B3rkowy-ekran-5618530/

Czołowa propagandystka Kremla twierdzi, że planowane działania Stanów Zjednoczonych wobec TikToka świadczą o upadku demokracji w tym kraju. Nie po raz pierwszy Marija Zacharowa broni działań, które Federacja Rosyjska może wykorzystać do dezinformacji. Machina Kremla nie przestaje działać.

Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych opublikowało dość jednoznaczny komunikat na platformie X, wskazujący na jasno propagandowy cel.

Czytaj też

Reklama

Dlaczego USA chce zablokować TikToka?

TikTok znalazł się pod ścianą. Izba Reprezentantów zadecydowała, że jeśli ByteDance (właściciel TikToka) nie podejmie działań związanych z amerykańskimi udziałami w spółce, aplikacja może zostać zablokowana na terenie USA. Kolejnym krokiem jest decyzja Senatu i podpisanie ustawy przez prezydenta Joe Bidena.

Amerykańskie władze twierdzą, że TikTok może wpłynąć na wyniki tegorocznych wyborów prezydenckich. Obawy są uzasadnione, ponieważ TikTok jest chińską aplikacją – nie przeszkadza to jednak Amerykanom w masowym korzystania z niej.

Według FBI, TikTok jest narzędziem dezinformacji i wywierania wpływu na amerykańskie społeczeństwo. Warto podkreślić, że w 39 stanach TikTok jest zabroniony na urządzeniach rządowych.

Czytaj też

Reklama

Dlaczego Zacharowa broni TikToka?

Nie jest niczym nadzwyczajnym, że rosyjskie władze starają się wpłynąć na amerykańską debatę publiczną.

Minister Spraw Zagranicznych Rosji stwierdza, że „USA używają nieczystych metod manipulacji, w celu realizacji swoich wąsko sprecyzowanych interesów”. Nieprzypadkowe jest to, że Rosja odnosi się do wolności słowa w momencie, kiedy USA starają się ograniczyć wpływ innych krajów na swoją politykę wewnętrzną. Takie hasła w ustach przedstawicieli rosyjskiej władzy są jednak oczywistą hipokryzją.

Czytaj też

Reklama

Czy podobna blokada jest możliwa w Polsce?

Niecały rok temu została przyjęta uchwała Rady ds. Cyfryzacji, która rekomenduje usunięcie TikToka z telefonów urzędników i pracowników administracji publicznej.

Niedawno Ministerstwo Cyfryzacji przekazało nam z kolei, że podobne plany - jak w przypadku USA - nie będą dotyczyły polskich obywateli. Zaleca się jednak zachowanie ostrożności w korzystaniu z tej aplikacji.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama