Polityka i prawo
Koniec Samourai Wallet. Platforma służyła do prania brudnych pieniędzy
Amerykańskie służby mogą się pochwalić dużym sukcesem. W wyniku przeprowadzonej akcji, zamknięta została działalność kryptowalutowej usługi Samourai Wallet, a jej współzałożyciele aresztowani. Platforma była wykorzystywana do prania brudnych pieniędzy i nielegalnych transferów pieniężnych.
Kwestia kryptowalut jest kontrowersyjna w zasadzie od samego początku. Częściowa anonimowość spopularyzowała zdecentralizowane cyfrowe pieniądze nie tylko wśród zwykłych ludzi, lecz także wśród przestępców.
Jak opisywaliśmy na łamach CyberDefence24, są one używane nie tylko w oszustwach, lecz także m.in. w praniu brudnych pieniędzy.
Ukryć pieniądze przed służbami
Jedną z takich usług była Samourai Wallet, platforma założona przez dwie osoby w 2015 roku. Jej działanie, jak określono w informacji Departamentu Sprawiedliwości, opierało się na aplikacji mobilnej i przechowywaniu prywatnych kluczy do adresów BTC na serwerze platformy.
Za pośrednictwem tych danych, serwer Samourai obsługiwał wszystkie płatności między adresami wprowadzonymi przez użytkowników. Mogli oni jednak skorzystać z dodatkowych usług: Whirlpool, która koordynowała przekazywanie kryptowalut w partiach między użytkownikami, a także Ricochet, tworzącej dodatkowe transakcje między portfelem nadawcy i portfelem docelowym. Ich celem było ukrycie rzeczywistego pochodzenia pieniędzy przed służbami.
Czytaj też
Zyski sięgające milionów dolarów
Nic zatem dziwnego, że platforma była wykorzystywana do prania brudnych pieniędzy. Co więcej, sami właściciele zachęcali do korzystania z serwisu w ten sposób – przykładowo w czerwcu 2022 na Twitterze nakłaniali rosyjskich oligarchów do obchodzenia sankcji i przepisów za pomocą Samourai Wallet.
Gdy w marcu 2021 roku Europol wskazał platformę jako „największe zagrożenie” pod kątem zacierania śladów przestępstw, współzałożyciel platformy stwierdził, że nie zmieni ona swojej polityki działania. Nic dziwnego – za pomocą Whirlpool oraz Ricochet przetworzono 80 tys. BTC, co przekłada się na ponad 2 mld dol. Zyski z obu usług wyniosły z kolei 4,5 mln dol.
Czytaj też
Założyciele aresztowani. Grozi im 25 lat więzienia
Aresztowani zostali obaj założyciele platformy. Ponieważ jeden z nich znajdował się w Portugalii, wymagało to współpracy ze służbami tego kraju, a także islandzką policją. Przejęta została również strona internetowa usługi.
Twórcom Samourai Wallet przedstawiono zarzuty prania brudnych pieniędzy i prowadzenia nielicencjonowanej usługi przetwarzania środków pieniężnych. Każdemu z nich grozi do 25 lat pozbawienia wolności.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].