Cyberbezpieczeństwo
Wybory do Parlamentu Europejskiego. KE stawia wymagania platformom
Komisja Europejska postanowiła na poważnie zmierzyć się z problemem ingerencji w nadchodzących wyborach do europarlamentu. Największe platformy i wyszukiwarki muszą dostosować się do wymagań, które zostały opublikowane przez unijny organ we wtorek.
Kwestia wyborów do Parlamentu Europejskiego jest zwykle ignorowana przez sporą część Europejczyków. Najwyższa frekwencja zanotowana w historii wyniosła nieco ponad 50 proc. i została osiągnięta w 2019 roku.
Nie oznacza to jednak, że organy unijne bagatelizują zagrożenia związane z wyborem przedstawicieli krajów członkowskich do europarlamentu. Jak zauważył serwis The Record Media, specjalne wytyczne dotyczące właśnie nadchodzących wyborów opublikowała Komisja Europejska, działając na podstawie Aktu o usługach cyfrowych.
Czytaj też
Komisja chce walczyć z wyborczymi deepfake'ami
Jak poinformowano na stronie Komisji, nowe zasady obejmują platformy Big Tech oraz wyszukiwarki internetowe. Mowa tu konkretnie o takich usługach, które posiadają przeszło 45 mln użytkowników.Działania, podejmowane na nich przez użytkowników, mogą wpłynąć na wyniki wyborów europarlamentarnych.
Jako jedno z ważniejszych zagrożeń wskazano treści stworzone za pośrednictwem sztucznej inteligencji. Platformy zostały zobowiązane przez KE do wyraźnego oznaczania materiałów tego typu, jak również zaktualizowania i egzekwowania swoich warunków dotyczących AI.
Czytaj też
Współpraca z organami i promowanie oficjalnych kanałów
Wśród wytycznych stworzonych przez Komisję znalazło się również wdrożenie środków, które miałyby ograniczać ryzyko związane z procesem wyborczym. Wskazano tutaj m.in. promowanie informacji o wyborach publikowanych przez oficjalne kanały czy ograniczenie zasięgu i możliwości monetyzowania tych materiałów, które mogą wyrządzić szkody podczas wyborów. Wprowadzono również wymóg wyraźnego oznaczania materiałów przygotowywanych przez komitety wyborcze.
Co ciekawe, duże platformy i usługi będą musiały nawiązać współpracę z organami krajowymi i unijnymi dla skuteczniejszej wymiany wszystkich informacji związanych z wyborami do Parlamentu Europejskiego. Dodatkowo, Komisja wymaga wdrożenia przez te platformy mechanizmów reagowania na zdarzenia związane z wyborami oraz przygotowanie jawnych raportów powyborczych przez nie.
Zalecenia przygotowane przez Komisję Europejską nie są jednak podyktowane wyłącznie wyborami europarlamentarnymi. KE zwróciła bowiem uwagę na fakt, że w 2024 roku w państwach unijnych odbywa się wiele wyborów, co powoduje zwiększenie monitoringu platform pod kątem środków, które są wdrażane w celu eliminacji zagrożeń dla demokracji.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].