Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Wybory do Parlamentu Europejskiego. KE stawia wymagania platformom

Nadchodzące wybory do Parlamentu Europejskiego będą dużym wyzwaniem pod kątem manipulacji. Komisja Europejska opublikowała specjalne zalecenia skierowane do platform BigTech.
Nadchodzące wybory do Parlamentu Europejskiego będą dużym wyzwaniem pod kątem manipulacji. Komisja Europejska opublikowała specjalne zalecenia skierowane do platform BigTech.
Autor. Frederic Köberl/Unsplash

Komisja Europejska postanowiła na poważnie zmierzyć się z problemem ingerencji w nadchodzących wyborach do europarlamentu. Największe platformy i wyszukiwarki muszą dostosować się do wymagań, które zostały opublikowane przez unijny organ we wtorek.

Kwestia wyborów do Parlamentu Europejskiego jest zwykle ignorowana przez sporą część Europejczyków. Najwyższa frekwencja zanotowana w historii wyniosła nieco ponad 50 proc. i została osiągnięta w 2019 roku.

Nie oznacza to jednak, że organy unijne bagatelizują zagrożenia związane z wyborem przedstawicieli krajów członkowskich do europarlamentu. Jak zauważył serwis The Record Mediaspecjalne wytyczne dotyczące właśnie nadchodzących wyborów opublikowała Komisja Europejska, działając na podstawie Aktu o usługach cyfrowych.

Czytaj też

Reklama

Komisja chce walczyć z wyborczymi deepfake'ami

Jak poinformowano na stronie Komisji, nowe zasady obejmują platformy Big Tech oraz wyszukiwarki internetowe. Mowa tu konkretnie o takich usługach, które posiadają przeszło 45 mln użytkowników.Działania, podejmowane na nich przez użytkowników, mogą wpłynąć na wyniki wyborów europarlamentarnych.

Jako jedno z ważniejszych zagrożeń wskazano treści stworzone za pośrednictwem sztucznej inteligencjiPlatformy zostały zobowiązane przez KE do wyraźnego oznaczania materiałów tego typu, jak również zaktualizowania i egzekwowania swoich warunków dotyczących AI.

Czytaj też

Reklama

Współpraca z organami i promowanie oficjalnych kanałów

Wśród wytycznych stworzonych przez Komisję znalazło się również wdrożenie środków, które miałyby ograniczać ryzyko związane z procesem wyborczym. Wskazano tutaj m.in. promowanie informacji o wyborach publikowanych przez oficjalne kanały czy ograniczenie zasięgu i możliwości monetyzowania tych materiałów, które mogą wyrządzić szkody podczas wyborów. Wprowadzono również wymóg wyraźnego oznaczania materiałów przygotowywanych przez komitety wyborcze.

Co ciekawe, duże platformy i usługi będą musiały nawiązać współpracę z organami krajowymi i unijnymi dla skuteczniejszej wymiany wszystkich informacji związanych z wyborami do Parlamentu Europejskiego. Dodatkowo, Komisja wymaga wdrożenia przez te platformy mechanizmów reagowania na zdarzenia związane z wyborami oraz przygotowanie jawnych raportów powyborczych przez nie.

Zalecenia przygotowane przez Komisję Europejską nie są jednak podyktowane wyłącznie wyborami europarlamentarnymi. KE zwróciła bowiem uwagę na fakt, że w 2024 roku w państwach unijnych odbywa się wiele wyborów, co powoduje zwiększenie monitoringu platform pod kątem środków, które są wdrażane w celu eliminacji zagrożeń dla demokracji.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama