Armia i Służby
Powstanie zintegrowane centrum cyberbezpieczeństwa dla służb
Już wkrótce powstanie zintegrowane centrum cyberbezpieczeństwa dla wojskowych, aby wszystkie służby wiedziały, co się dzieje w cyberprzestrzeni pod kątem zagrożeń - ogłosił Cezary Tomczyk, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony w czasie konferencji Insecon.
W czasie międzynarodowego kongresu cyberbezpieczeństwa Insecon swoje przemówienie otwierające wygłosił Cezary Tomczyk, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony.
Zaznaczył, że współpraca między wojskiem a innymi strukturami państwa (cywilnymi) jest na wzorowym poziomie i podkreślił, że jesteśmy jednym z najczęściej atakowanych państw.
”Ponad 5,8 tys. ataków na sieci wojskowe, to ogromne wyzwanie, przed którym stoi Wojsko Polskie, ale i państwo. Wojsko świetnie sobie z tym radzi. Stoi na straży naszego bezpieczeństwa 24 godziny na dobę” - powiedział Cezary Tomczyk.
Poprosił, aby służbę wojskowych nagrodzić brawami i dodał, że są niezwykle skuteczni.
Czytaj też
Powstanie jedno centrum cyber dla służb
Wiceminister poinformował również, że jego celem - jako odpowiedzialnego za komponent cyber w MON - jest rozwój zdolności do prowadzenia działań w cyberprzestrzeni.
„Naszym celem jest promowanie podmiotów na arenie międzynarodowej, wojskowych zdolności w obszarze teleinformatycznym; promowanie postaw cyberbezpieczeństwa” - stwierdził.
Ważną informacją jest zapowiedź stworzenia zintegrowanego centrum cyberbezpieczeństwa dla wojskowych.
„Chodzi o to, aby wszystkie służby wiedziały, co się dzieje w cyberprzestrzeni pod kątem zagrożeń” - usłyszeliśmy.
Czytaj też
Idea Cyber Fusion Center
Więcej o tzw. Cyber Fusion Center (CFC) powiedział także gen. dyw. Karol Molenda, szef Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni.
Idea zakłada, że na czele centrum będzie stał minister - pełnomocnik MON ds. bezpieczeństwa cyberprzestrzeni. CFC będzie skupiać służby, a te z kolei będą współpracować z pozostałymi CSIRT-ami poziomu krajowego, NATO oraz partnerami zagranicznymi, by podnosić poziom cyberbezpieczeństwa.
W CFC służbę będą pełnić oficerowie łącznikowi, dzięki czemu ma zostać zapewniona stała wymiana informacji o zagrożeniach i technikach adwersarzy.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: \*redakcja@cyberdefence24.pl.\*
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany