Reklama

Technologie

Płatności biometryczne. Czym są i jak działają?

Płatności biometryczne to przyszłość?
Płatności biometryczne to przyszłość?
Autor. Onur Binay/Unsplash

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że w niedalekiej przyszłości - oprócz płatności mobilnych - coraz większą popularnością będą cieszyć się płatności biometryczne. Czym dokładnie są i jak mogą być wykorzystywane?

Reklama

Biometria to unikalne cechy fizyczne, które można wykorzystać do identyfikacji i autoryzacji (np. linie papilarne). Z kolei płatność biometryczna to technologia, która na podstawie analizy unikalnych cech użytkownika (danych biometrycznych) dokonuje weryfikacji i finalizacji transakcji.

Reklama

Jak czytamy na stronie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, wspomniana płatność może być dokonana na kilka różnych sposobów, m.in. poprzez: skan tęczówki oka (np. PayEye); rozpoznawanie głosu lub twarzy (np. FaceID), a nawet mapowanie struktur żył w palcu (np. Payvein). Dzięki nim kod PIN czy hasło mają stać się zbędne, a transkacje jeszcze szybsze.

Czytaj też

Co z prywatnością?

Płatności biometryczne – podobnie jak inne technologie - niosą za sobą szereg udogodnień, ale również niebezpieczeństw. Co z naszą prywatnością? Swoje obawy kilka lat temu przedstawiał Urząd Ochrony Danych Osobowych, o czym pisaliśmy na łamach CyberDefence24.

Reklama

CBZC przypomina: „system płatności biometrycznych - jak każdy system, który uzyskuje dostęp do poufnych informacji - jest tak bezpieczny, jak powiązane z nim bazy danych i transakcje”. Warto o tym pamiętać, a każdy zakup - niezależnie od tego czy będzie to płatność mobilna czy biometryczna - warto zawsze robić w przemyślany sposób.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama