Polityka i prawo
II etap aukcji 5G. Cztery firmy zakwalifikowane na częstotliwości z pasma 3,6 GHz
Cztery podmioty, które złożyły oferty wstępne w ramach ogłoszonej przez prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej aukcji na cztery rezerwacje częstotliwości z pasma 3,6 GHz, zostały zakwalifikowane do II etapu aukcji.
Podmioty, które zdecydowały się wziąć udział w aukcji na cztery rezerwacje częstotliwości pasma 3,6-3,8 GHz to: P4, Polkomtel, Orange Polska oraz T-Mobile Polska, o czym pisaliśmy na łamach CyberDefence24.pl.
Teraz - jak wynika z komunikatu UKE - na liście uczestników aukcji zakwalifikowanych do II etapu znalazły się dokładnie te same podmioty: P4 Sp z.o.o. (operator sieci Play); Polkomtel; Orange Polska oraz T-Mobile Polska.
Co z 5G w Polsce?
Jak informowaliśmy, przedmiotem aukcji 5G są 4 bloki po 100 MHz, każdy za 450 mln zł. Oznacza to, że do budżetu państwa najprawdopodobniej trafi ok. 1,8 mld zł z tego tytułu.
Jak informowało UKE, aukcja potrwa 150 dni.. Sieć telekomunikacyjna piątej generacji to standard telekomunikacyjny, który ma umożliwiać nawet 100-krotne zwiększenie prędkości transmisji w porównaniu do sieci 4G.
Czytaj też
Ustawa o KSC wycofana z Sejmu
Co dość istotne z punktu widzenia branży, w poniedziałek - w ostatniej chwili do marszałek Sejmu Elżbiety Witek - trafił rządowy wniosek o wycofanie z prac parlamentarnych projektów dot. cyberbezpieczeństwa, w tym o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa. Nowelizacja tego aktu prawnego jest bardzo ważna, także dla 5G w Polsce. W tej kadencji Sejmu nie uda się jej jednak przeprowadzić - wybory parlamentarne w Polsce zaplanowano na 15 października br.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany