Reklama

Polityka i prawo

Polska. Rząd wycofał z prac Sejmu projekty dot. cyberbezpieczeństwa

Autor. CyberDefence24

W ostatniej chwili do marszałek Sejmu Elżbiety Witek trafił rządowy wniosek o wycofanie z prac parlamentarnych projektów dot. cyberbezpieczeństwa (w tym o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa) i ochrony dzieci przed nieodpowiednimi treściami w internecie. Co istotne, w poniedziałek i wtorek miało odbyć się wysłuchanie publiczne w sprawie tych dwóch - ważnych z punktu widzenia branży - projektów.

Reklama

O nagłej, politycznej decyzji poinformował PAP dyrektor CIS Andrzej Grzegrzółka: "Minister Łukasz Schreiber - z upoważnienia prezesa Rady Ministrów - zwrócił się dziś do Marszałek Sejmu z wnioskiem o wycofanie z prac parlamentarnych następujących projektów: projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z rozwojem e-administracji, projektu ustawy o zmianie ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa oraz niektórych innych ustaw, projektu ustawy o ochronie małoletnich przed dostępem do treści nieodpowiednich w internecie, projektu ustawy - przepisy wprowadzające ustawę - prawo komunikacji elektronicznej, projekt ustawy - Prawo komunikacji elektronicznej" - przekazał PAP dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu (Prawo komunikacji elektronicznej zostało wycofane z prac już 24 kwietnia br., choć tak podał dziś dyrektor CIS - red.).

Reklama

Czytaj też

Reklama

Planowano wysłuchania publiczne

Co istotne, na poniedziałek na godzinę 12.00 sejmowe komisje obrony narodowej oraz cyfryzacji, innowacyjności i nowoczesnych technologii miały przeprowadzić wysłuchanie publiczne w sprawie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa. Projekt miał wzmocnić pozycję jednostek odpowiadających za cyberbezpieczeństwo, czyli zespołów reagowania na incydenty bezpieczeństwa komputerowego. Miał m.in. usprawnić funkcjonowania systemu i ujednolicić procedury zgłaszania incydentów na poziomie krajowym.

Czytaj też

Z kolei na wtorek na godzinę 12.00 w komisji cyfryzacji, innowacyjności i nowoczesnych technologii przewidziano wysłuchanie publiczne w sprawie projektu ustawy o ochronie małoletnich przed dostępem do treści nieodpowiednich w internecie. Projekt zakładał, że dostawcy internetu będą musieli zapewniać bezpłatny mechanizm blokowania dostępu do pornografii.

Sejm bieżącej kadencji odbył swoje ostatnie posiedzenie 30 sierpnia br. Projekty nieuchwalone do tego czasu - z wyjątkiem projektów z inicjatywy obywatelskiej - podlegają zasadzie dyskontynuacji.

Wybory parlamentarne odbędą się w Polsce 15 października 2023 roku.

/PAP/NB

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze