Reklama

Polityka i prawo

Fabryka Sztucznej Inteligencji i polski superkomputer. Znamy koszty

Będą pieniądze na projekt AGH Cyfronet i na rozbudowę polskiego superkomputera
Będą pieniądze na projekt AGH Cyfronet i na rozbudowę polskiego superkomputera
Autor. cyfronet.pl/ oficjalna strona

Wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski poinformował PAP, że rząd podjął we wtorek decyzję o przeznaczeniu 69,6 mln zł na budowę Fabryki Sztucznej Inteligencji w Polsce. Powstanie w Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet AGH, a proces budowy ma się zakończyć w 2025 roku.

Wiceminister cyfryzacji zaznaczył w rozmowie z PAP, iż planowana Fabryka Sztucznej Inteligencji nie jest fabryką w „potocznym tego słowa znaczeniu”.

„To będzie fabryka współfinansowana przez Komisję Europejską, która współtworzy, testuje, a później wykorzystuje systemy sztucznej inteligencji” - powiedział.

Standerski podkreślił, że powstanie pierwszej Fabryki Sztucznej Inteligencji w Polsce jest możliwe dzięki wtorkowej decyzji rządu. „Dzisiaj Rada Ministrów podjęła decyzję, że w ramach zmiany ustawy budżetowej zostanie przeznaczonych 69,6 mln złotych na subwencję w celu wsparcia finansowego realizacji projektu budowy Fabryki Sztucznej Inteligencji w Polsce” - powiedział PAP wiceszef resortu cyfryzacji.

W serwisie X poinformował: „69,6 mln zł na budowę Fabryki Sztucznej Inteligencji w Polsce! Tak jak zapowiadaliśmy, w ramach nowelizacji budżetu przekażemy pieniądze na projekt AGH Kraków Cyfronet. Jeżeli projekt ustawy zostanie uchwalony w tym kształcie, środki będą od razu przekazane. To bardzo dobra informacja przed zakończeniem prac nad projektem nowej Polityki AI w Polsce. Pracujemy dalej!” - napisał wiceminister cyfryzacji.

Reklama

Superkomputer w Cyfronet AGH

Dodał, że fabryka powstanie poprzez rozbudowę zasobów w Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet AGH.

Tamtejszy superkomputer zostanie wzmocniony w znaczne zasoby mocy obliczeniowej. I wtedy dołączymy do tego europejskiego ekosystemu sztucznej inteligencji” - przekazał.

Pytany o termin budowy fabryki, Standerski zapowiedział, iż ma nadzieję, że proces zacznie się jeszcze w tym roku i zakończy się w przyszłym roku. Nie wiadomo jeszcze, kto będzie głównym wykonawcą projektu.

Wiceminister cyfryzacji podkreślił także, iż budowa Fabryki AI niesie ze sobą bardzo dużo korzyści.

„To, czego sztuczna inteligencja bardzo potrzebuje, to po pierwsze moce obliczeniowe, a po drugie - dane. Jeżeli chodzi o dane, o otwartość danych, to my już jesteśmy liderem na świecie. A moce obliczeniowe to jest właśnie ten obszar, gdzie jeszcze musimy inwestować. I dzisiejsza decyzja o budowie Fabryki AI, do której dołoży się Unia Europejska, to ogromny krok w tym zakresie” - powiedział wiceminister.

Reklama

Strategia Cyfryzacji Państwa. Ważna rola AI

Według Strategii Cyfryzacji Państwa 50 proc. firm i 80 proc. urzędów do 2035 roku ma korzystać z AI. To ambitny plan, biorąc pod uwagę fakt, że sytuacja nie jest obecnie kolorowa. Więcej o tym, jak Polska ma rozwijać sztuczną inteligencję do 2035 roku pisaliśmy szczegółowo w tym materiale.

/PAP/ CyberDefence24

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama