Reklama

Polityka i prawo

Eurowybory i dezinformacja. NASK apeluje o ostrożność

Nadchodzące wybory do Parlamentu Europejskiego będą wyzwaniem również pod względem dezinformacji. NASK apeluje o rozwagę - jakie narzędzia udostępniono Polakom?
Nadchodzące wybory do Parlamentu Europejskiego będą wyzwaniem również pod względem dezinformacji. NASK apeluje o rozwagę - jakie narzędzia udostępniono Polakom?
Autor. By European Parliament from EU - Use your vote - European elections on 6-9 June 2024, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=145539250

Niedzielne wybory do europarlamentu to nie tylko święto demokracji. Ostatnie dni przed ciszą wyborczą to idealny czas dla tych, którzy skupiają się na rozsiewaniu dezinformacji i chcą osiągnąć założone cele tuż przed startem głosowania. NASK apeluje o czujność i udostępnia narzędzie do zgłaszania fałszywych treści.

Wybory do Parlamentu Europejskiego, które w Polsce odbędą się w niedzielę 9 czerwca, będą już piątymi eurowyborami w naszym kraju. Nie we wszystkich krajach data głosowania jest jednakowa – czwartek 6 czerwca jest dniem głosowania w Holandii, zaś w piątek 7 czerwca do urn pójdą Irlandczycy oraz Czesi.

Czytaj też

Reklama

Wyborcza walka z fake newsami

Tegoroczne eurowybory będą pierwszymi, które odbędą się po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, a także po inwazji Rosji na Ukrainę. Duży problem stanowi dezinformacja, z którą walczą rządy wszystkich państw członkowskich Unii.

Przed zagrożeniem ze strony fałszywych informacji ostrzega NASK. W opublikowanym komunikacie wskazano, że rozpowszechnianie dezinformacji ma na celu ingerencję w jedność społeczeństwa i zniekształcanie procesów wyborczych. „Bądźmy bardziej uważni, weryfikujmy otrzymywane wiadomości” – apelują eksperci.

Czytaj też

Reklama

Dezinformację można zgłosić

Właśnie w celu walki z dezinformacją, uruchomiono portal bezpiecznewybory.plMożna na nim znaleźć nie tylko informacje na temat wyborów, lecz także zgłosić dezinformację za pomocą specjalnego formularza. Wymagane jest podanie imienia, adresu e-mail, uzasadnienia dlaczego dany materiał jest fałszywą informacją, a także samego linku do tegoż.

NASK podał również przykłady z poprzednich głosowań, które były dezinformacją. To m.in. rozpowszechnianie informacji o błędach w komisjach (np. o braku pieczątki na karcie do głosowania) i związanych z tym fałszerstwach czy możliwości podwójnego głosowania. Przykładem informacji nieprawdziwej był także rzekomy udział osób nieposiadających polskiego obywatelstwa.

/PM

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze