Reklama

Polityka i prawo

Będziemy głosować przez internet? Jednoznaczna ocena Ministerstwa Cyfryzacji

wybory polska
Wybory w Polsce odbędą się przez internet?
Autor. gov.pl

Wróciła sprawa wyborów przez internet. To jedna z obietnic Trzeciej Drogi, jaką możemy znaleźć w jej programie europejskim. Na ile ten pomysł jest do zrealizowania? Ministerstwo Cyfryzacji podzieliło się z nami swoją oceną pomysłu.

Sprawa wyborów przez internet wraca niczym boomernag. W ostatnim czasie dyskusja wróciła na nowo ze względu na program europejski Trzeciej Drogi. Jeden z punktów mówi wprost: „stworzymy warunki do głosowania w następnych wyborach do Parlamentu Europejskiego za pomocą internetu!”. Na ile jest to „gra pod publiczkę”?

Czytaj też

Postęp i rozwój

Wybory przez internet to temat przyciągający uwagę. Taka formuła głosowania przedstawiana jest jako symbol postępu i poziomu rozwoju państwa, a także chęć ułatwienia życia obywatelom i obywatelkom

Problem jednak w tym, że to nie takie proste i przyjemne. Gdyby tak było, wybory przez internet byłyby już dawno powszechną formą obowiązującą w większości państw (a przynajmniej tych na odpowiednim poziomie rozwoju).

Reklama

Wybory przez internet. Ocena ministerstwa

Co o pomyśle głosowania przez internet sądzi samo Ministerstwo Cyfryzacji? Resort na naszych łamach przyznaje, że to zadanie „skomplikowane i wieloetapowe”

Nie sprowadza się ono wyłącznie do przygotowania zmiany w ustawie, która będzie pozwalała na taką formę głosowania, ale polega przede wszystkim na opracowaniu takich rozwiązań technicznych, które zapewnią wyborcom możliwość należytego uwierzytelnienia się oraz bezpiecznego i tajnego oddania głosu” – wskazuje ministerstwo.

Jego zdaniem, mówimy o złożonym zagadnieniu a to „wymusza podjęcie rozważnych działań”. W związku z tym wprowadzenie wyborów przez internet nie może odbyć się w szybkim tempie

Czytaj też

Zrobiono pierwszy krok. „Doskonały wstęp”

Równocześnie resort zwraca uwagę, że pierwszym krokiem w sprawie było stworzenie Centralnego Rejestru Wyborców (CRW). 

„Do 4 sierpnia br. organizacja wyborów angażowała prawie 2500 odrębnych systemów informatycznych administrowanych przez organy gmin” – przekazuje nam Ministerstwo Cyfryzacji. 

Jak dodaje, powstanie i uruchomienie CRW „pozwoliło na dostarczenie organom gmin jednego wspólnego systemu, który zawiera dane wyborców, informacje o prawach wyborczych oraz informacje o obwodach i okręgach wyborczych”.

Reklama

Co więcej, wspomniany rejestr stanowi również wspólne narzędzie do obsługi czynności podejmowanych przez wyborców. Jakich? Przykładowo, zmiany miejsca głosowania czy uzyskanie określonych zaświadczeń.

W ocenie resortu to „doskonały wstęp” do kontynuacji prac nad wyborami przez internet w naszym kraju. Na dalszym etapie konieczne są bardzo dokładne analizy prawny i techniczne. 

Rozpoczęcie prac prowadzących do umożliwienia przeprowadzenia wyborów elektronicznych możliwe będzie dopiero po zakończeniu działań związanych z zapewnieniem możliwości przeprowadzenia każdego rodzaju wyborów w tradycyjnej formie.
Ministerstwo Cyfryzacji

Na razie są inne sprawy

Ale na razie uwaga władz skupiona jest na tym co tu i teraz, a więc kampanii do Parlamentu Europejskiego.

„Aktualnie jest to działanie priorytetowe, którego celem jest zapewnienie sprawnego, bezpiecznego i skutecznego przeprowadzenia wyborów, zarówno w kraju jak i za granicą” – wskazuje Ministerstwo Cyfryzacji. 

Przypomnijmy, że do urn udamy się 9 czerwca br.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze