Polityka i prawo
E-płatności z myślą o niepełnosprawnych. Poprawki do ustawy trafią do Sejmu
Przepisy dotyczące możliwości zdalnego dokonywania „opłat lokalnych” za usługi i świadczenia zostały przyjęte sejmową komisję ds. cyfryzacji. Stanowią poprawki do ustawy o zmianie ustawy o dostępności cyfrowej witryn i aplikacji publicznych. Głównym argumentem jest pomoc osobom niepełnosprawnym.
W środę odbyło się posiedzenie sejmowej Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii, która zajęła się rozpatrzeniem poprawek zgłoszonych w czasie drugiego czytania do projektu ustawy o zmianie ustawy o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych (druki nr 2948 i 2974).
Przypomnijmy, że za pomocą regulacji „rząd chce poprawić skuteczność wdrażania dostępności cyfrowej na stronach internetowych i w aplikacjach mobilnych podmiotów publicznych”. Chodzi przede wszystkim o ułatwienia dla osób niepełnosprawnych, które napotykają na trudności w zakresie korzystania z cyfrowych usług.
Czytaj też
E-płatności. Wyjątek - skarbówka
W trakcie posiedzenia komisji Paweł Lewandowski, podsekretarz stanu w KPRM, podkreślił, że poprawki dotyczą kwestii „e-płatności”. Mowa o możliwości zdalnego – za pomocą m.in. mObywatela – dokonywania „opłat lokalnych" za różnego rodzaju usługi i świadczenia. Wyjątkiem są tutaj wpłaty na rzecz Urzędu Skarbowego.
„To pierwszy krok, by bez wychodzenia z domu dokonywać wpłat” – zaznaczył przedstawiciel kancelarii premiera, zwracając uwagę, że to szczególnie pomocne rozwiązanie z perspektywy osób niepełnosprawnych.
Czytaj też
Przepisy nie powinny tu trafić?
Ze strony Biura Legislacyjnego oraz m.in. Arkadiusza Marchewki (posła PO) pojawiły się wątpliwości dotyczące procedury wprowadzenia omawianych zmian oraz ich konieczności z perspektywy omawianego projektu.
Podnoszono przede wszystkim kwestię tego, że poprawki wykraczają poza przedmiot procedowanej ustawy. Podczas posiedzenia pojawiła się sugestia, aby zaproponowane przepisy dotyczące „e-płatności” zostały przeniesione do projektu dotyczącego ordynacji skarbowej i były rozpatrywane przez właściwe komisje (np. finansów).
Czytaj też
Tłumaczenie KPRM
Paweł Lewandowski wskazał jednak, że nie jest to konieczne. „Poprawki o tyle mieszczą się w ustawie, że osoby z niepełnosprawnościami będą mogły dokonywać opłaty zdalnie z domu" – podkreślił. Jak wyjaśnił, uwzględniono je w tym projekcie, ponieważ nie odnoszą się do wpłat na rzecz Urzędu Skarbowego.
Ponadto, przepisy dotyczą jedynie czynności technicznej, która jest dobrowolna. Z tego względu są zgodne z przedmiotem całego projektu, gdyż „ułatwiają obywatelom dostęp do stron i aplikacji publicznych". W związku z tym – według Pawła Lewandowskiego – nie można mówić tu o niekonstytucyjności.
Czytaj też
Rekomendacja dla Sejmu
Podsekretarz stanu w KPRM zaznaczył, że przepisy uzyskały poparcie szerokiego grona partii parlamentarnych, w tym największych klubów. Poprosił o przyjęcie poprawek i zarekomendowanie ich Sejmowi.
Tak też się stało i w wyniku głosowania Komisja Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii ostatecznie przyjęła zmiany.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany