Reklama

Polityka i prawo

Będzie wysłuchanie publiczne ws. ustawy Prawo komunikacji elektronicznej

sejm rp
Autor. Sejm RP🇵🇱 (@KancelariaSejmu)/Twitter

Sejmowa Komisja Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii przyjęła wniosek złożony przez posła Arkadiusza Marchewkę z KO w sprawie wysłuchania publicznego dot. ustawy prawo komunikacji elektronicznej i przepisów ją wprowadzających. Odbędzie się w Sejmie 6 marca o 12.00.

Reklama

W poniedziałek odbyło się posiedzenie sejmowej Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii w sprawie rządowego projektu ustaw Prawo komunikacji elektronicznej i przepisów wprowadzających ustawę.

Reklama
Posiedzenie Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii
Posiedzenie Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii
Autor. CyberDefence24.pl/ screen - sejm.gov.pl
Reklama

Na łamach CyberDefence24.pl na bieżąco opisywaliśmy kontrowersje w tej sprawie, między innymi ze względu na to, że w nowelizacji znalazły się zapisy wskazujące, iż służby miałyby otrzymać dostęp do danych użytkowników, obejmujących m.in. czaty czy komunikatory.

Zasada miałaby dotyczyć nie tylko firm telekomunikacyjnych, które przekazywały informacje „na żądanie” służb specjalnych, ale również dostawców usług elektronicznych typu komunikatory, czaty czy maile, co miałoby pomóc w jednoznacznej identyfikacji użytkownika. Ostatecznie jednak - po kilkutygodniowej krytyce tej propozycji - rząd wycofał się z przepisów.

Czytaj też

Nie będzie kontroli czatów

Przypomniał o tym w poniedziałek minister Paweł Lewandowski: "Wycofaliśmy się ze wszystkich przepisów, które dotyczyły pozyskiwania danych od użytkowników. Będą dokładnie takie same, jak dotychczas obowiązujące (w ustawie Prawo telekomunikacyjne - red.)" - wskazał.

Dodał, że drobne poprawki dotyczą - poza kwestiami technicznymi i merytorycznymi - także m.in. prezesa UKE. Jedna z nich daje mu uprawnienia do sprawdzania jakości połączeń u dostawców szerokopasmowego internetu.

Czytaj też

Wysłuchanie publiczne w Sejmie

Podczas komisji przyjęto wniosek o wysłuchanie publiczne, które odbędzie się 6 marca o godz. 12 w Sejmie. Wniosek w tej sprawie zgłosił poseł KO Arkadiusz Marchewka. W głosowaniu 9 posłów było "za" i 9 "przeciw", ale głos decydujący ("za") miał przewodniczący komisji.

Marchewka zwrócił uwagę - składając wniosek - że projekt zasługuje na wysłuchanie publiczne ze względu na inne kontrowersyjne przepisy, które nie zostały z niego usunięte. Chodzi o tzw. Lex Pilot, które zakładają, że ustala się kolejność kanałów programów telewizyjnych na pilocie, tak, że na pięciu pierwszych miejscach znalazłyby się kanały telewizji publicznej.

Posłowie opozycji podkreślali wielokrotnie, że ta zmiana jest istotna w roku wyborczym, tym bardziej, że kwota dofinansowania dla mediów publicznych w Polsce jeszcze została w tym roku zwiększona (do niecałych 3 mld złotych - red.).

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama