Reklama

Polityka i prawo

Laptopy dla uczniów. Rząd oznaczy sprzęt i stworzy bazę danych

laptop
Autor. Castorly Stock/pexels.com

Kancelaria Premiera planuje wdrożyć rozwiązania, które mają uniemożliwić legalną sprzedaż laptopów przekazanych uczniom. Jednym z nich jest trwałe znakowanie urządzeń i stworzenie centralnej bazy numerów seryjnych. 

Reklama

We wrześniu rząd wręczy uczniom czwartej klasy szkoły podstawowej laptopy, które mają służyć im jako pomoc naukowa w procesie edukacji. Sprzęt będzie dostarczany do szkół (a następnie dzieci) od 1 września br. 

Reklama

Mówimy o ponad 363 tys. sztukach sprzętu, na który rozpisano już procedurę przetargową. Dostawcy mogą zgłaszać swoje oferty do 22 lutego br. (godz. 11:00). 

Środki na zakup laptopów mają pochodzić z KPO, jednak w przypadku opóźnień w przelewie funduszy z UE inicjatywa – zgodnie z deklaracjami ministra Janusza Cieszyńskiego – zostanie prefinansowana z Polskiego Funduszu Rozwoju. 

Reklama

Na łamach CyberDefence24.pl Monika Dębkowska z Kancelarii Premiera podkreśla, że laptopy mają służyć dzieciom do celów edukacyjnych i rozwijania ich pasji. Z tego względu z komputerów będą mogły korzystać zarówno w domu, szkole, jak i „wszędzie tam, gdzie będzie to potrzebne”.  Co ważne, nauczyciele nie staną się współwłaścicielami sprzętu. 

Czytaj też

KPRM: legalna sprzedaż laptopów będzie niemożliwa

Dyskusja wokół laptopów dla 4-klasistów nie cichnie. W przestrzeni publicznej nie brakuje obaw, że urządzenia mogą być np. sprzedawane przez rodziców m.in. w lombardach czy w inny sposób. 

Pod koniec stycznia br. w Radiowej Jedynce minister podkreślał, że opracowywane są mechanizmy, które mają wykluczyć możliwość spieniężenia laptopów dostarczonych uczniom. Nie padły jednak wtedy żadne konkretne deklaracje.

Udało nam się ustalić, że planowane jest wdrożenie rozwiązań prewencyjnych w trzech sferach: formalnej, fizycznej i systemowej

Rząd chce w umowie dotyczącej przekazania laptopa dla ucznia zamieścić zapisy (zabezpieczenie formalne), które będą obligowały rodzica lub opiekuna prawnego do ponoszenia odpowiedzialności za sprzęt. 

Idąc dalej, na urządzeniach mają znaleźć się trwale naniesione oznaczenia projektu(tj. dostarczenia sprzętu w ramach rządowej inicjatywy - zabezpieczenie fizyczne), co jednoznacznie będzie wskazywało na ich pochodzenie. Ponadto, utworzona zostanie centralna baza numerów seryjnych laptopów (zabezpieczenie systemowe), która ma pozwolić na weryfikację sprzętu.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama