Reklama

Polityka i prawo

Zmiany dotyczące podmiotów publicznych. Rząd przyjął ustawę

rada ministrów
Autor. Kancelaria Premiera (@PremierRP)/Twitter

We wtorek (3 grudnia br.) Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Co zakłada nowe prawo?

Reklama

Kancelaria Premiera w oficjalnym komunikacie wskazuje, że za pomocą ustawy "rząd chce poprawić skuteczność wdrażania dostępności cyfrowej na stronach internetowych i w aplikacjach mobilnych podmiotów publicznych". Zainteresowanie tą kwestią wynika z faktu, że "coraz więcej informacji i usług ma formę elektroniczną". W pewnych przypadkach są one dostępne tylko i wyłącznie w sieci.

Reklama

Z tego względu rząd podjął decyzję o wyjściu na przeciw potrzebom i oczekiwaniom obywateli, w tym osób z niepełnosprawnościami.

    Założenia

    Ustawa nakłada obowiązek zapewnienia dostępności cyfrowej treści w odniesieniu także do tych informacji, które podmiot publiczny umieszcza na nienależących do niego stronach internetowych i aplikacjach mobilnych. Ustawa precyzuje również obowiązujące już wymagania.

    Reklama

    Ponadto, wśród kluczowych postanowień regulacji warto wskazać na:

    • Możliwość niezapewnienia dostępności cyfrowej ze względu na nadmierne koszty, można będzie stosować do poszczególnych elementów stron internetowych i aplikacji mobilnych
    • Deklaracja dostępności będzie mogła być opublikowana w innym miejscu niż strona internetowa czy aplikacja mobilna, której dotyczy
    • Deklaracja dostępności będzie musiała być publikowana w tym samym języku, co strona internetowa lub aplikacja mobilna, której dotyczy
    • Na dodanie napisów do opublikowanego nagrania - wcześniej nadawanego na żywo - podmiot publiczny będzie miał maksymalnie 14 dni.

    Jak podaje Kancelaria Premiera, ustawa wejdzie w życie po 30 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

    Reklama

    Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

    Reklama
    Reklama

    Sztuczna inteligencja w Twoim banku. Gdzie ją spotkasz?

    Materiał sponsorowany

    Komentarze

      Reklama