Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Strategia cyfryzacji państwa. Dokument jeszcze w tym roku

Ministerstwo Cyfryzacji - konsultacje
Trwają konsultacje społeczne w sprawie strategii inteligentnej cyfryzacji Polski
Autor. Ministerstwo Cyfryzacji / portal X

Ruszyły konsultacje społeczne Ministerstwa Cyfryzacji na Stadionie Narodowym. Przemówieniem otworzył je wicepremier i szef resortu Krzysztof Gawkowski.

„Odcinamy przeszłość i mówimy o przyszłości” – tymi słowami rozpoczął swoje wystąpienie minister cyfryzacji. Zapowiedział, że dokument ze „strategią inteligentnej cyfryzacji Polski” zostanie przedstawiona jeszcze w bieżącym roku.

Czytaj też

Reklama

Obywatel na pierwszym miejscu

Gawkowski zapewnił, że strategia jest i będzie kontynuowana bez względu na zmiany polityczne. Zaznaczył, że w jej tworzeniu ważny jest udział wszystkich grup społecznych – biznesu, administracji, NGO-sów. „Razem mamy wspólną misję - aby Polska spełniła cele cyfryzacji. Mamy potencjał zostać liderem cyfrowej transformacji europejskiej” – przekazał.

Według wicepremiera główny cel operacyjny i strategiczny to upewniać się, że zmiany, które są wprowadzane, nie będą szkodzić obywatelom.

„Obywatel w cyfryzacji zawsze powinien być na pierwszym miejscu. Głównym celem jest też poprawa jakości życia. (…) W ramach cyfryzacji administracja jest dla ludzi, a nie ludzie dla administracji” – stwierdził Krzysztof Gawkowski.

Czytaj też

Reklama

Czego dotyczy strategia cyfryzacji?

Jak przekazał Gawkowski cyfryzacja Polski obejmuje „sprawy przyszłości”. To przede wszystkim prawo komunikacji elektronicznej, KSC oraz usługi cyfrowe. Strategia jest podczas konsultacji dyskutowana w 6 blokach i obejmie następujące tematy:

  • Cyfrowe państwo (to m.in. zarządzanie cyfryzacją, synergia między częścią cywilną a wojskową, KSC)
  • Nowe technologie (półprzewodniki, sztuczna inteligencja, komputery kwantowe, certyfikacja produktów)
  • Cyberbezpieczeństwo administracji, biznesu i obywateli - zwłaszcza w kontekście zagrożeń ze strony Rosji (cybertarcza)
  • Cyfrowe kompetencje (wśród kadr, obywateli i w edukacji)
  • Łączność (telekomunikacja, inwestowanie w cyfryzację, przeprowadzanie konkursów)
  • Dane (jak międzynarodowo korzystać z danych i je zabezpieczać; wykorzystanie danych w AI)

To co zostanie wydyskutowane (w tych tematach – red.) – zostanie zrealizowane” – zapewnił minister cyfryzacji.

Czytaj też

Reklama

"Jesteśmy tu dla was"

„Bierzcie udział w panelach, ale miejcie też odwagę na rozmowy w kuluarach. Ja będę do dyspozycji, nie bójcie się podchodzić i pytać, jesteśmy tu dla was; poznawajcie też panelistów, rozmawiajcie z nimi – po to jest ta przestrzeń” – zachęcał Gawkowski podczas otwarcia wydarzenia.

Podsumował też ostatnie pół roku pracy MC: „Po sześciu miesiącach mogę powiedzieć, że bez ludzi dobrej woli, którzy pracują poza ministerstwem (NGO-sy, przedsiębiorcy, obywatele) nie zmienilibyśmy Polski” – przekazał.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama