Cyberbezpieczeństwo
Strategia cyfryzacji państwa. Dokument jeszcze w tym roku
Ruszyły konsultacje społeczne Ministerstwa Cyfryzacji na Stadionie Narodowym. Przemówieniem otworzył je wicepremier i szef resortu Krzysztof Gawkowski.
„Odcinamy przeszłość i mówimy o przyszłości” – tymi słowami rozpoczął swoje wystąpienie minister cyfryzacji. Zapowiedział, że dokument ze „strategią inteligentnej cyfryzacji Polski” zostanie przedstawiona jeszcze w bieżącym roku.
Obywatel na pierwszym miejscu
Gawkowski zapewnił, że strategia jest i będzie kontynuowana bez względu na zmiany polityczne. Zaznaczył, że w jej tworzeniu ważny jest udział wszystkich grup społecznych – biznesu, administracji, NGO-sów. „Razem mamy wspólną misję - aby Polska spełniła cele cyfryzacji. Mamy potencjał zostać liderem cyfrowej transformacji europejskiej” – przekazał.
Według wicepremiera główny cel operacyjny i strategiczny to upewniać się, że zmiany, które są wprowadzane, nie będą szkodzić obywatelom.
„Obywatel w cyfryzacji zawsze powinien być na pierwszym miejscu. Głównym celem jest też poprawa jakości życia. (…) W ramach cyfryzacji administracja jest dla ludzi, a nie ludzie dla administracji” – stwierdził Krzysztof Gawkowski.
Czego dotyczy strategia cyfryzacji?
Jak przekazał Gawkowski cyfryzacja Polski obejmuje „sprawy przyszłości”. To przede wszystkim prawo komunikacji elektronicznej, KSC oraz usługi cyfrowe. Strategia jest podczas konsultacji dyskutowana w 6 blokach i obejmie następujące tematy:
- Cyfrowe państwo (to m.in. zarządzanie cyfryzacją, synergia między częścią cywilną a wojskową, KSC)
- Nowe technologie (półprzewodniki, sztuczna inteligencja, komputery kwantowe, certyfikacja produktów)
- Cyberbezpieczeństwo administracji, biznesu i obywateli - zwłaszcza w kontekście zagrożeń ze strony Rosji (cybertarcza)
- Cyfrowe kompetencje (wśród kadr, obywateli i w edukacji)
- Łączność (telekomunikacja, inwestowanie w cyfryzację, przeprowadzanie konkursów)
- Dane (jak międzynarodowo korzystać z danych i je zabezpieczać; wykorzystanie danych w AI)
”To co zostanie wydyskutowane (w tych tematach – red.) – zostanie zrealizowane” – zapewnił minister cyfryzacji.
"Jesteśmy tu dla was"
„Bierzcie udział w panelach, ale miejcie też odwagę na rozmowy w kuluarach. Ja będę do dyspozycji, nie bójcie się podchodzić i pytać, jesteśmy tu dla was; poznawajcie też panelistów, rozmawiajcie z nimi – po to jest ta przestrzeń” – zachęcał Gawkowski podczas otwarcia wydarzenia.
Podsumował też ostatnie pół roku pracy MC: „Po sześciu miesiącach mogę powiedzieć, że bez ludzi dobrej woli, którzy pracują poza ministerstwem (NGO-sy, przedsiębiorcy, obywatele) nie zmienilibyśmy Polski” – przekazał.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
Jak odkryto blokady w pociągach Newagu?