Reklama

Polityka i prawo

Chiny walczą o interesy. Kampania wpływu wymierzona w rynkowych rywali

kopalnia metali rzadkich
Autor. Peter Chou Kee Liu/Flickr/CC BY-NC-ND 2.0

Chiny prowadzą kampanię wpływu, której celem jest realizacja interesów rządu. W ostatnim czasie działania ukierunkowano na firmy zajmujące się wydobywaniem metali ziem rzadkich, które stanowią konkurencję dla przedsiębiorstw z Państwa Środka. 

Reklama

Od czerwca 2019 r. specjaliści Mandiant odnotowują działania wpisujące się w kampanię wpływu znaną jako „DRAGONBRIDGE”. Obejmuje ona sieć tysięcy fikcyjnych kont na wielu platformach społecznościowych, witrynach internetowych oraz forach, których zadaniem jest promowanie narracji wspierających interesy polityczne Chin.

Reklama

„Od tego czasu zaobserwowaliśmy wiele zmian w taktyce DRAGONBRIDGE, a we wrześniu 2021 r. informowaliśmy o zwiększeniu aktywności kampanii” – czytamy w raporcie Mandiant. 

Czytaj też

Sprzeciw wobec inwestycji

Teraz eksperci wykryli i zbadali nowe działania informacyjne, wpisujące się w DRAGONBRIDGE. Ich celem była m.in. australijska firma wydobywająca metale ziem rzadkich – Lynas Rare Earths. 

Reklama

Publikowane treści krytykowały działalność przedsiębiorstwa, wskazując na np. jej negatywny wpływ na środowisko. Wzywano również do protestów przeciwko planowanej budowie zakładu spółki w Teksasie. 

Fałszywe profile, które udawały mieszkańców regionu, publikowały materiały wskazujące, że inwestycja przyniesienie nieodwracalne szkody dla środowiska. Pojawiły się twierdzenia, że lokalna społeczność zostanie narażona na skażenie radioaktywne i konsekwencje zdrowotne, w tym zachorowalność na raka, deformacje płodów czy mutacje genów.

Czytaj też

Krytyka administracji Bidena

W czerwcu specjaliści zauważyli, że kampania została także wymierzona w inne firmy z tej samej branży – Appia Rare Earths & Uranium Corp (Kanada) oraz USA Rare Earth (USA). 

Ponadto, głosy krytyczne kierowano pod adresem administracji Joe Bidena ze względu na decyzję z 31 marca 2022 r. dotyczącą przyspieszenia krajowej produkcji krytycznych minerałów. Taki krok z założenia ma pomóc USA uniezależnić się od chińskich dostaw. 

Prochińskie konta posługiwały się prawdziwymi komentarzami, negatywnie odnoszącymi się nie tylko polityki rządu Bidena, ale również budowy zakładu Lynas Rare Earths w Teksasie. 

Czytaj też

„Geopolityczna dźwignia”

Mandiant podkreśla znaczenie kampanii, ponieważ jej celem jest branża o strategicznym znaczeniu dla Chin

Firmy, które są krytykowane w ramach działań informacyjnych stanowią konkurencję dla podmiotów z Państwa Środka. Pekin starał się wykorzystywać swoją dominację w łańcuchu dostaw w branży jako „geopolityczną dźwignię”.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama