Reklama

Social media

Chiny zaostrzają przepisy dotyczące rejestracji internetowych kont

nauka komputera chiny
Autor. World Bank Photo Collection/Flickr/CC BY-NC-ND 2.0

Chiny zaostrzają przepisy dotyczące rejestracji kont na platformach internetowych. Nowe regulacje wejdą w życie 1 sierpnia br. Zobowiązują użytkowników do podawania więcej danych osobowych, np. informacji na temat wykonywanego zawodu.

Reklama

Według chińskiego państwowego urzędu ds. cyberprzestrzeni celem nowych reguł jest walka z oszustwami, fałszywymi kontami i dezinformacją, a także promowanie kluczowych wartości socjalistycznych, ochrona bezpieczeństwa państwowego, „bezpieczeństwa ideologicznego” i praw obywateli.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Nowe regulacje nakładają na platformy internetowe m.in. obowiązek weryfikacji danych osobowych właścicieli kont, w tym informacji o wykonywanych przez nich zawodach lub, w przypadku firm i instytucji, rodzaju ich działalności. Platformy będą musiały „w rozsądnym zakresie” pokazywać na kontach użytkowników ich adresy IP i inne dane.

Internet w Chinach podlega surowej kontroli komunistycznych władz. Wiele zachodnich serwisów jest zablokowanych, a chińskie media i sieci społecznościowe poddawane są cenzurze. W 2021 roku Chiny po raz siódmy z rzędu zostały uznane za kraj o najmniejszej wolności internetu przez amerykańską organizację pozarządową Freedom House.

Czytaj też

W tym roku w chińskich sieciach społecznościowych cenzurowano między innymi krytyczne komentarze zamieszczane przez mieszkańców Szanghaju sfrustrowanych dwumiesięcznym lockdownem, obowiązującym tam od końca marca do początku czerwca w ramach walki z koronawirusem.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama