Reklama

Polityka i prawo

Amerykanie walczą z rosyjską dezinformacją. Dwóch pracowników RT oskarżonych

Zbliżające się wybory prezydenckie motywują administrację Bidena do walki z dezinformacją. Departament Sprawiedliwości oskarżył dwóch pracowników RT o złamanie prawa.
Zbliżające się wybory prezydenckie motywują administrację Bidena do walki z dezinformacją. Departament Sprawiedliwości oskarżył dwóch pracowników RT o złamanie prawa.
Autor. pxhere.com/0CC

Podczas gdy trwa kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych, służby nie próżnują w zwalczaniu dezinformacji. Departament Sprawiedliwości oskarżył dwóch pracowników rosyjskiego RT o naruszenie Foreign Agents Registration Act i pranie brudnych pieniędzy.

Walka z dezinformacją za oceanem jest sprawą istotną ze względu na zbliżające się wybory prezydenckie w USA. Jak opisywaliśmy na łamach CyberDefence24, ostatnie miesiące przyniosły pod tym względem wiele fałszywych narracji, które trzeba było weryfikować.

Przykładowo, w drugiej połowie lipca na portalu X (dawny Twitter) pojawił się deepfake z Kamalą Harris. Udostępnił go właściciel platformy, Elon Musk. Wiele fałszywych informacji opublikowano również w związku z zamachem na Donalda Trumpa – pojawiły się m.in. doniesienia o „inscenizacji” czy zleceniu ataku przez… Baracka Obamę.

Czytaj też

Reklama

Dwóch pracowników RT oskarżonych. Rozsiewali dezinformację

Przez cały czas z dezinformacją - obok fact-checkerów - walczą również pracownicy administracji prezydenta Bidena. Jak podaje serwis Infosecurity Magazine, Departament Sprawiedliwości oskarżył dwóch pracowników rosyjskiego RT (dawniej Russia Today) o naruszenie Foreign Agents Registration Act i pranie brudnych pieniędzy.

Cała sprawa polega na tym że Kostiantyn Kalashnikov oraz Elena Afanasyeva mieli przekazać 10 mln dol. Tenet Media, portalowi o zabarwieniu prawicowym. Celem było rozpowszechnianie rosyjskiej propagandy – wszystko było możliwe dzięki wielkim zasięgom Tenet, którego materiały filmowe na YouTube obejrzano 16 mln razy.

Czytaj też

Reklama

Strony Doppelgangera przejęte. „Będziemy robić wszystko, co w naszej mocy”

Obaj oskarżeni działali w firmie, ale nie pod swoimi prawdziwymi nazwiskami – wykorzystywali fałszywe tożsamości. Kalashnikov pełnił funkcję zewnętrznego redaktora, a Afanasyeva zarządzała materiałami wideo publikowanymi przez Tenet. Środki wpłacali z kolei przez firmy-krzaki zlokalizowane m.in. w ZEA czy na Mauritiusie.

Dodatkowo, Departament Sprawiedliwości przejął kontrolę nad 32 stronami internetowymi wykorzystywanymi przez Rosję w kampanii Doppelganger. Ogłoszono również kolejne sankcje na pracowników rosyjskich mediów i podmioty podejrzane o tworzenie stron rozpowszechniających fałszywe informacje.

Cytowany prez Infosecurity Magazine szef FBI Christopher Wray powiedział, że takie próby tworzenia podziałów w amerykańskim społeczeństwie są atakiem na demokrację.

„Będziemy nadal robić wszystko, co w naszej mocy, aby ujawnić ukrytą rękę zagranicznych przeciwników, takich jak Rosja, i zakłócić ich wysiłki zmierzające do ingerencji w nasze wolne i otwarte społeczeństwo” – zapowiedział stanowczo.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze