AI zdecyduje o przyszłości amerykańskich przepisów federalnych

Departament Efektywności Rządowej, znany jako DOGE, wdraża narzędzie sztucznej inteligencji, które ma na celu wyeliminowanie nawet połowy wszystkich przepisów federalnych. Narzędzie pod nazwą DOGE AI Deregulation Decision Tool zidentyfikowało już około 100 000 przepisów federalnych, które nie są prawnie wymagane.
W styczniu 2025 roku prezydent Donald Trump podpisał rozporządzenie, które przekształciło US Digital Service w Department of Government Efficiency (DOGE) . Nowy departament ma na celu ograniczenie biurokracji, zmniejszenie wydatków rządowych oraz przyspieszenie procedur administracyjnych.
Usunięcie nawet połowy wszystkich przepisów federalnych
DOGE opracowało narzędzie „DOGE AI Deregulation Decision Tool”, które ma przeanalizować około 200 000 przepisów federalnych i wskazać te przeznaczone do usunięcia lub modyfikacji. Celem inicjatywy jest zredukowanie liczby obowiązujących regulacji o 50% do stycznia 2026 roku.
Narzędzie jest już testowane w Departamencie Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast (HUD) oraz w Biurze Ochrony Finansów Konsumenta (CFPB). DOGE AI ma przygotować propozycje zmian regulacyjnych, które następnie zostaną ocenione.
Czytaj też
Potencjalne oszczędności i usprawnienia
Administracja przewiduje ogromne oszczędności, sięgające bilionów dolarów, wynikające z uproszczenia procesów zgodności oraz obniżenia kosztów administracyjnych. Zgodnie z planem, użycie narzędzia opartego na sztucznej inteligencji może skrócić czas deregulacji nawet o 93% w porównaniu z tradycyjnymi metodami.

Autor. Opracowanie własne
Czytaj też
Kontrowersje
Pojawiają się poważne wątpliwości, czy DOGE ma prawo samodzielnie usuwać przepisy bez zgody Kongresu. Politycy Partii Demokratycznej zwrócili się pismami do 24 agencji federalnych, wyrażając obawy, że DOGE korzysta z nieweryfikowanego systemu sztucznej inteligencji, który przetwarza wrażliwe dane bez odpowiednich zabezpieczeń.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
WYCIEKI DANYCH z firm. JAK ZAPOBIEGAĆ wynoszeniu danych przez pracowników?
Materiał sponsorowany