Reklama
Nie ma tygodnia bez doniesień o wyciekach danych Polaków. W niektórych przypadkach za ich spowodowanie odpowiadają pracownicy. Czy można temu przeciwdziałać?

Wynoszenie danych z organizacji. Czy można tego uniknąć?

Problem ujawniania danych organizacji na zewnątrz wiąże się nie tylko cyberatakami. W części przypadków dokonują ich sami pracownicy. Jak ochronić firmę przed szkodliwymi działaniami zarówno z zewnątrz, jak i od wewnątrz?

Materiał sponsorowany

Zagrożenie wyciekami danych stało się już niemal normalnością – nie ma bowiem tygodnia, abyśmy nie usłyszeli o groźbach ich ujawnienia ze strony cyberprzestępców. Na łamach naszego portalu informowaliśmy w ostatnich tygodniach o poważnych incydentach tego typu.

Przykładowo, na początku czerwca na jaw wyszły dane Polaków z Urzędu Pracy w Żorach, zaś po kilku dniach było głośno o możliwym wycieku z porównywarki dostawców internetu.

Nie lepiej jest także poza granicami Polski. Końcówka miesiąca przyniosła doniesienia o poważnym wycieku w Hiszpanii, w ramach którego ujawniono wrażliwe dane premiera, członków rządu i polityków.

Reklama

Świadomość rosła z czasem

Jedną z podstawowych kwestii w tym zakresie jest świadomość pracodawców. Zapytany przez nas o tę kwestię Mateusz Piątek z Dagma Bezpieczeństwo IT wyjaśnił, że kilka lat temu stała ona na niskim poziomie, przez co zagrożenie było ignorowane. Teraz trend jest pozytywny.

Z perspektywy ostatnich pięciu lat trochę rzeczy się zmieniło. Są brandy na rynku, które znamy dlatego, że miały, powiedzmy, spektakularny wyciek danych. Ta świadomość nie jest jeszcze tak wysoka jak w przypadku innych ataków, ale na pewno jest większa niż historycznie miało miejsce” – wskazał Piątek.

Czytaj też

Reklama

Wynoszenie danych z firmy

Co ciekawe, problem wynoszenia danych poza podmiot przez jego pracowników jest trudny do zmierzenia. Ze słów przedstawiciela Dagma Bezpieczeństwo IT wynika, że zwykle nie są to celowe działania, tylko przypadkowe zdarzenia, jak np. zgubione pendrive’y.

To są sytuacje, które się po prostu zdarzają i bardzo często o nich nigdy nikt się nie dowiaduje. Jeżeli zgubimy pendrive, na którym są kluczowe dane i ten pendrive zostanie znaleziony, ktoś go sformatuje - to nikt się nigdy nie dowiaduje. I bardzo wiele jest takich incydentów, w których dochodzi do wycieku danych, o których nikt nie ma wiedzy. Nie mamy narzędzi, które nam tą wiedzę pozwalają zdobyć” – wskazał Mateusz Piątek.

Cała rozmowa dostępna jest na naszym kanale YouTube lub po kliknięciu w zdjęcie okładkowe.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama
Reklama

SK@NER: Jak przestępcy czyszczą nasze konta?

Komentarze

    Reklama