Reklama

Zmiany w informacjach o pojazdach. Będzie więcej publicznych danych

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia dot. udostępniania danych z centralnej ewidencji pojazdów. Nowe informacje uzyska resort finansów - ale nie tylko.
W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia dot. udostępniania danych z centralnej ewidencji pojazdów. Nowe informacje uzyska resort finansów - ale nie tylko.
Autor. By Rakoon - Own work, CC0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=80764422

Ministerstwo Finansów otrzyma z centralnej ewidencji pojazdów szczegółowe informacje dotyczące pojazdów poruszających się po polskich drogach. Odpowiednia nowelizacja rozporządzenia ministra cyfryzacji została ogłoszona w poniedziałek. Zmiany spowodowane są naliczaniem opłat za przejazd pojazdów z naczepami powyżej 3,5 tony.

Sprawa naliczania opłat za przejazd po polskich drogach budzi emocje wśród kierowców, którzy mając możliwość zaoszczędzenia pieniędzy, korzystają z alternatywnych tras przejazdu. Jest to jednocześnie argument polityczny – w 2023 roku zniesiono opłaty za przejazd autostradami zarządzanymi przez GDDKiA dla samochodów osobowych.

Reklama

Informacje o pojazdach dla resortu finansów

Sam system opłat jest cały czas udoskonalany i co ciekawe, nie tylko działaniami Ministerstwa Infrastruktury. W poniedziałek w Dzienniku Ustaw ukazała się nowelizacja rozporządzenia ministra cyfryzacji dotycząca rodzaju i zakresu danych udostępnianych z centralnej ewidencji pojazdów. Dzięki niej, ministrowi finansów udostępniono dodatkowe dane ze wspomnianej bazy.

Z jakich konkretnie informacji może teraz korzystać resort finansów? Według uzasadnienia, są to cztery kategorie danych – przy każdej zamieszczono warunek „jeżeli dotyczy”:

-      kod nadwozia z cyframi uzupełniającymi w stosownych przypadkach, -      prędkość maksymalna pojazdu w km/h, -      informacja o bezemisyjności pojazdu określona w świadectwie zgodności, -      grupa lub podgrupa pojazdu podana we wspomnianym świadectwie.

Czytaj też

Reklama

Lepsze obliczanie opłat za drogi

Jaki jest powód takiego kroku? Uzasadnienie wskazuje, że zmiany spowodowane są postulatami Ministerstwa Finansów dotyczących potrzeb związanych z naliczaniem opłat. Minister sprawuje bowiem nadzór nad Szefem Krajowej Administracji Skarbowej, jak również koordynuje działania KAS w zakresie poboru opłat elektronicznych. Wymienione informacje nie były bowiem do tej pory udostępniane ministrowi finansów.

Aktualizacja zakresu udostępnianych informacji jest podyktowana wprowadzeniem nowych, precyzyjniejszych mechanizmów rozliczania tej opłaty, które wymagają uwzględnienia dodatkowych parametrów pojazdów mających wpływ na wysokość lub sposób naliczania opłaty.
Uzasadnienie rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie rodzaju i zakresu danych udostępnianych z centralnej ewidencji pojazdów

Kluczowymi elementami są kod nadwozia oraz maksymalna prędkość pojazdu. Ten pierwszy umożliwia dokładniejszą klasyfikację pojazdów w celu przypisywania stawek opłaty. Z kolei kwestia prędkości ma wpływ na ocenę charakterystyki pojazdu i możliwego wpływu na infrastrukturę drogową – oba czynniki są brane pod uwagę przy obliczaniu wysokości opłaty.

Czytaj też

Reklama

Więcej jawnych informacji z historii pojazdów

W drugiej części rozporządzenia rozszerzono z kolei zakres danych do ponownego wykorzystaniaNie jest on jednak związany z opłatą drogową.

(Zmiana – red.) wynika z analizy potrzeb odnośnie do zapotrzebowania na zbiory danych, zestawienia oraz dane statystyczne ze strony zainteresowanych podmiotów, w szczególności zajmujących się analizą parku pojazdów na terytorium RP” – czytamy w uzasadnieniu zmian.

W gronie danych udostępnionych w ten sposób, znalazły się dwie grupy. Pierwsza z nich obejmuje te już dostępne w usłudze Historia Pojazdu - zarejestrowanie pojazdu na firmę lub osobę fizyczną, typ i stan dokumentu pojazdu oraz status rejestracji. W drugiej zaś jest kilka nowych pozycji:

-      data badania technicznego wraz z jego wynikiem, -      data wymiany drogomierza, -      data odczytu wskazania drogomierza lub rodzaj stwierdzonej nieprawidłowości, -      rodzaj tablic rejestracyjnych, -      oznaczenie organu wydającego dany dokument -      cel, w jakim wydano pozwolenie czasowe.

Udostępnienie informacji o bezemisyjności pojazdu oraz podgrupy lub grupy pojazdu nastąpiło już w dniu ogłoszenia rozporządzenia, tj. 30 czerwca. Pozostałe zapisy wejdą w życie 14 dni później, tj. 14 lipca 2025 roku.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

SK@NER: Jak przestępcy czyszczą nasze konta?

Komentarze

    Reklama