Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Wielki wyciek danych z AT&T. Opublikowano dane kilkudziesięciu milionów osób

AT&T oficjalnie przyznało, że doszło do wycieku danych kilkudziesięciu milionów klientów firmy. Okazuje się, że sama paczka krążyła znacznie dłużej, niż twierdzi firma.
AT&T oficjalnie przyznało, że doszło do wycieku danych kilkudziesięciu milionów klientów firmy. Okazuje się, że sama paczka krążyła znacznie dłużej, niż twierdzi firma.
Autor. FlyD/Unsplash

Amerykańska firma telekomunikacyjna AT&T poinformowała w Wielką Sobotę, że w darknecie znalazły się dane jej kilkudziesięciu milionów klientów. Okazuje się jednak, że podejście przedsiębiorstwa do wycieku jest niecodzienne.

Liczba klientów dotkniętych wyciekiem danych jest gigantyczna. Mowa bowiem o 73 mln osób; w swoim komunikacie przedsiębiorstwo wskazuje jednak, że tylko 7,6 mln z nich jest obecnymi klientami AT&T.

Ze wstępnej analizy ujawnionych danych przeprowadzonej przez firmę wynika, że mogły zostać one wykradzione najpóźniej w 2019 roku. Ustalono również, w jaki dokładnie sposób doszło do incydentu.

Czytaj też

Reklama

Zresetowali kody logowania

Co konkretnie znalazło się w paczce umieszczonej w darknecie? Komunikat AT&T ogranicza się do „informacji personalnych”, jednak według portalu Gizmodo wyciekły m.in. numery telefonów, daty urodzenia czy czterocyfrowe kody logowania klientów przedsiębiorstwa.

W tym ostatnim przypadku firma zdecydowała się na zresetowanie kodów wszystkich klientów objętych wyciekiem. AT&T zaznacza również, że nie doszło do ujawnienia szczegółów związanych z historią płatności.

Czytaj też

Reklama

Dane mogły być dostępne przez lata

Gizmodo wskazuje jednocześnie, że pomimo deklaracji AT&T o publikacji paczki w połowie marca, dane krążyły w darknecie przez znacznie dłuższy okres. Najwcześniejszą datą jest 2021 rok, gdy paczkę z danymi można było kupić za 200 tys. dol.

Firma zaprzeczyła wtedy, że doszło do złamania zabezpieczeń jej systemów. Stanowisko to podtrzymano w informacji opublikowanej w Wielką Sobotę, zaznaczając, że AT&T nie znalazło na razie dowodów na takie zdarzenie.

Czytaj też

Reklama

Kolejny wyciek w ostatnich tygodniach

W ostatnich tygodniach pojawiło się sporo doniesień o wyciekach danych spowodowanych działaniami hakerów. Na początku marca na łamach CyberDefence24 informowaliśmy o upublicznieniu danych 7 mln użytkowników słownika Glosbe. Z kolei w połowie miesiąca francuska agencja pracy France Travail przekazała informację o wykradzeniu przez hakerów danych ponad 43 mln użytkowników. 

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama