Polityka i prawo
Chińscy hakerzy objęci sankcjami. Ujawniono akt oskarżenia
USA odtajniły akt oskarżenia wobec chińskich hakerów pracujących dla tamtejszego wywiadu. Administracja Bidena nałożyła sankcje.
Siedmiu obywateli Chin zostało oskarżonych przez Stany Zjednoczone o dokonywanie włamań na komputery oraz oszustwa popełniane drogą elektroniczną.
Mieli tego dokonać pracując na rzecz grupy APT31, która „przez ostatnie lat prowadziła cyberataki przeciwko USA”. Jej celem były również podmioty zagraniczne, w tym urzędnicy, politycy i firmy. Działania hakerów służyły realizacji interesów rządu w Pekinie, co obejmowało m.in. szpiegostwo.
Departament Sprawiedliwości USA ujawnił nazwiska osób oskarżonych. Są nimi: Ni Gaobin, Weng Ming, Cheng Feng, Peng Yaowen, Sun Xiaohui, Xiong Wang i Zhao Guangzong.
Departament Sprawiedliwości nie będzie tolerował działań chińskiego rządu, którego celem jest zastraszanie Amerykanów, uciszenie dysydentów czy też okradanie amerykańskich przedsiębiorstw.
Merrick B. Garland, prokurator generalny USA
Czytaj też
Ataki na rzecz Chin
Lisa Monaco, zastępczyni prokuratora generalnego USA, komentując sprawę odniosła się do kampanii, w ramach której grupa APT31 rozesłała ponad 10 tys. złośliwych maili do tysięcy ofiar na całym świecie. Wśród nich znaleźli się np. dziennikarze, urzędnicy państwowi oraz firmy. Jej zdaniem, główną motywacją była kradzież tajemnic handlowych i represjonowanie przeciwników Pekinu.
Operacja chińskiego wywiadu
W odtajnionym akcie oskarżenia wskazano, że APT31 stanowiła część szerszego programu szpiegowskiego realizowanego przez chiński wywiad. Co najmniej od 2010 r. oskarżeni mieli prowadzić cyberataki o charakterze globalnym z myślą o włamaniach do komputerów. „Niektóre zakończyły się powodzeniem” – czytamy w stanowisku Departamentu Sprawiedliwości USA.
Czytaj też
Dostęp do zasobów ofiary
We wspomnianych tysiącach maili znajdował się link lub załącznik. Jego kliknięcie lub pobranie pliku pozwalało na kontynuację działań. Sprawcom zależało na pozyskaniu dostępu do kont, skrzynek mailowych itp. Te informacje były cenne na dalszych etapach operacji (np. hakowanie innych urządzeń ofiar).
Chiny. Cele w Białym Domu i departamentach
Jak podają Amerykanie, wśród celów cyberataków były osoby pracujące w m.in. Białym Domu czy departamentach sprawiedliwości, skarbu, stanu, handlu. W niektórych przypadkach członkowie APT31 mieli prowadzić działania wymierzone w członków rodzin ofiar. Jako przykład podano żony amerykańskich senatorów.
USA nakładają sankcje na Chiny
Administracja Joe Bidena nałożyła też sankcje na firmę Wuhan Xiaoruizhi Science and Technology Company, Limited (Wuhan XRZ), uznając ją za „spółkę-przykrywkę” dla chińskiego resortu bezpieczeństwa i prowadzonych wrogich operacji cyber. Sankcje obejmują też wspomnianych w akcie oskarżenia Zhao Guangzonga i Ni Gaobina.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany