Cyberbezpieczeństwo
Incydent w Topexie. Duży wyciek danych
![Wyciek danych w grupie Topex.](https://cdn.defence24.pl/2024/03/01/800x450px/SAyQC4U934mJd9AkAzetQIF1n0828Mu8BRcuUFRi.fyoj.jpg)
Autor. Shahadat Rahman/Unsplash
Luty nie zakończył się dobrze dla Grupy Topex. Przedsiębiorstwo z branży narzędziowej poinformowało swoich klientów o wycieku danych. Firma prosi również o zwiększoną ostrożność.
Niewidocznym dla wielu osób elementem codzienności firm jest odpieranie ataków hakerskich na cyfrową infrastrukturę. Eksperci od zabezpieczeń nie zawsze jednak zwyciężają w potyczkach, które gotują im cyberprzestępcy.
Incydent z danymi
W piątek Sekurak za pośrednictwem X (dawniej Twitter) poinformował o „incydencie bezpieczeństwa”, jaki miał miejsce w Grupie Topex. Polskie przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją narzędzi rozesłało 28 lutego wiadomość e-mail do swoich klientów w tej sprawie.
Polski Topex (ci od narzędzi) informuje o incydencie bezpieczeństwa. pic.twitter.com/a8TVY7uVXc
— Sekurak (@Sekurak) March 1, 2024
Za incydentem określanym niepozornym terminem kryje się jednak kradzież sporej ilości danych. W ręce cyberprzestępców wpadły bowiem dane personalne klientów z adresami korespondencyjnymi, numerami rachunków bankowych czy NIP.
Ostrzeżenie przed wiadomościami
Sama Grupa Topex uspokaja jednak swoich klientów, że dane zdobyte przez hakerów nie stanowią dużego zagrożenia dla ich „praw i wolności”. Informacja o wycieku została przekazana zarówno policyjnemu Centralnemu Biuru Zwalczania Cyberprzestępczości, a także CERT Polska oraz Prezesowi Urzędu Danych Osobowych.
Jednocześnie w informacji znalazło się ostrzeżenie, aby klienci zwiększyli poziom ostrożności w kontekście wiadomości SMS i poczty elektronicznej. Cyberprzestępcy mogą bowiem wykorzystać przejęte dane w kampaniach wykorzystujących wizerunek firmy, a obejmujących wysyłkę wiadomości z niebezpiecznymi załącznikami bądź linkami.
Jak przekazała nam Grupa Topex, ze względu na bezpieczeństwo przedsiębiorstwa oraz jego klientów, firma nie może przekazywać szczegółów sprawy. Wskazano jednakże, iż trwa zbieranie dowodów w celu przekazania ich organom ścigania, z którymi firma już współpracuje.
Skierowaliśmy pytania w sprawie do CBZC, CERT Polska oraz PUODO. W przypadku otrzymania odpowiedzi, zamieścimy je na portalu.
/PM
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
Jak odkryto blokady w pociągach Newagu?