Cyberbezpieczeństwo
USA. Wygenerowane przez AI głosy wpłyną na wybory?
Amerykańska Federalna Komisja Łączności wprowadziła zakaz automatycznych połączeń telefonicznych, które zawierają głosy wygenerowane przez sztuczną inteligencję. To istotny krok poczyniony na parę miesięcy przed wyborami prezydenckimi w USA. Czy rzeczywiście cokolwiek zmieni?
W ostatnich tygodniach głośno było o połączeniach telefonicznych, w których przy wykorzystaniu AI, próbowano podawać się za prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena.
Pod koniec stycznia na łamach CyberDefence24 dokładnie przyjrzeliśmy się problemowi spreparowanego przez sztuczną inteligencję głosu amerykańskiego prezydenta. To wtedy pisaliśmy o jego rzekomym nawoływaniu wyborców do bojkotu prawyborów, do których doszło 23 stycznia w stanie New Hampshire.
Czytaj też
Co przyniosą zmiany?
To między innymi ta - opisywana sprawa - wpłynęła na ostatnie działania podjęte przez Federalną Komisję Łączności (FCC - ang. Federal Communications Commisson). Co właściwie ulegnie zmianie?
Jak podaje Associated Press, komisja zyska prawo do nakładania kar na firmy, które wykorzystują głosy wytworzone przez AI w swoich połączeniach. Zmiana ma też prowadzić do tego, że osoby, które doświadczą takich nękających telefonów będą miały ułatwioną drogę do pozywania nadawców stosujących sztuczną inteligencję. Wspomniane kary mogą wynosić nawet do 20 tys. dolarów za połączenie wykorzystujące systemy SI.
Czytaj też
Problem nie zniknie całkowicie
Opisywane działania są już kolejnymi, w których władze próbują chronić obywateli przed negatywnymi skutkami wykorzystania sztucznej inteligencji. Przykład stanowi tu m.in. działanie Federalnej Komisji Wyborczej, która kilka miesięcy temu ogłosiła rozpoczęcie procesu uregulowania kwestii reklam politycznych generowanych przez sztuczną inteligencję. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.
Czy kolejne rozwiązania podejmowane przez amerykańskie władze oznaczają, że już niedługo tamtejsi obywatele będą mogli czuć się bezpieczniej? Niestety nie ma to na szans. Wraz z rozwojem prawa, nie ulega wątpliwości, że rozwijać się będą nowe technologie, a na tym będą chcieli korzystać kolejni oszuści. Wyścig trwa i nic nie wskazuje na to, że niedługo się zakończy.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].