Reklama

Biznes i Finanse

Rząd dopina inwestycje z Big Techami. Ważny punkt strategii

tusk rok przełomu strategia gospodarcza
Premier Donald Tusk podczas prezentacji polskiej strategii gospodarczej na 2025 r.
Autor. Kancelaria Premiera (@PremierRP)/X

Wielkie firmy technologiczne mają śmielej wkroczyć do Polski. „Dopinane są plany inwestycyjne z Googlem i Microsoftem” – przekazał premier Donald Tusk podczas prezentacji strategii gospodarczej. Jego zdaniem nasz kraj może „przegonić tych, którzy patrzyli na nas z góry”.

poniedziałek 10 lutego br. premier Donald Tusk oraz minister finansów Andrzej Domański zaprezentowali najważniejsze punkty polskiej strategii gospodarczej. Jak ogłosił Prezes Rady Ministrów, 2025 ma być „rokiem przełomu”. „To ambitna nazwa, ale uzasadniona” – zaznaczył. 

    Reklama

    Tusk: rekordowe inwestycje

    Według premiera, do tej pory Polska skupiała się na tym, aby gonić inne kraje. Teraz możliwe ma stać się „przegonienie tych, którzy patrzyli na nas z góry”. Wszystko za sprawą inwestycji. I to właśnie one stanowią fundament ogłoszonej strategii. 

    Inwestycje w 2025 r. w Polsce wyniosą ponad 650 mld zł i jest to ostrożny szacunek. Mówimy o kwocie rekordowej, której nigdy w historii polskiej gospodarki nie było” – przekazał szef rządu.

      Reklama

      Rozmowy rządu z Big Techami

      W trakcie konferencji prasowej niejednokrotnie padły takie określenia jak „inteligentna gospodarka”, „smart państwo” oraz „innowacje”. Premier zauważył, że obecnie trwa wyścig technologiczny, który oddziałuje na całe państwo i jego gospodarkę. Dlatego nad Wisłą mają pojawić się inwestycje wielkich gigantów technologicznych.

      Donald Tusk przekazał, że rozmowy z BigTechami są mocno zaawansowane. „Dopinane są plany inwestycyjne z m.in. Googlem. Polska jest w centrum jego zainteresowania” – ogłosił Prezes Rady Ministrów. Poza tym mowa o np. współpracy z MicrosoftemAmazonem czy IBM

        Reklama

        Inteligentne sieci przesyłowe

        Big Techy zdają sobie sprawę z potencjału, jaki drzemie w Polsce (zaplecze nauko-badawcze, kadry ekspertów itp.) zwracają jednak uwagę na kluczowe kwestie: bezpieczeństwo oraz energia. 

        Premier zapewnił, że zaplanowane inwestycje w tym roku mają także podnieść bezpieczeństwo kraju, aby wielcy gracze nie musieli się obawiać ryzyka. Dotyczy to również kwestii energii

        Polska może stać się centrum UE w rozwijaniu najambitniejszych technologii, tylko potrzebujemy stabilnych źródeł energii.
        Premier Donald Tusk

        Co ważne, Google oraz inne firmy technologiczne mają oferować pomoc i wolę współpracy na rzecz modernizacji infrastruktury energetycznej nad Wisłą. Chodzi o rozwijanie inteligentnych sieci przesyłowych, aby „wykorzystać rezerwy, jakie drzemią” w obszarze możliwości energetycznych. 

          Reklama

          Domański: będziemy rozwijać AI i technologie kwantowe

          Minister finansów Andrzej Domański zaznaczył, że Polska jest już obecnie bazą ekspertów w kluczowych technologiach, takich jak sztuczna inteligencja czy technologie kwantowe.

          Będziemy aktywnie rozwijać sztuczną inteligencję i technologie kwantowe, dla których podwaliny stworzyli polscy fizycy” – zapewnił szef resortu. W jaki sposób? Poprzez m.in. realizację inicjatywy DeepTech (inwestycje w m.in. AI, cyberbezpieczeństwo i inne innowacyjne dziedziny) oraz inwestycje w infrastrukturę. Przedstawiciel MF wymienił tu 140 mln zł na superkomputer w krakowskim Cyfronecie czy planowane ponad 200 mln zł na poznańską fabrykę AI.

            Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

            Reklama
            Reklama

            Jak odkryto blokady w pociągach Newagu?

            YouTube cover video

            Komentarze

              Reklama