Biznes i Finanse
Google będzie szkolił Polaków. Zajmie się też deregulacją?
Google wykłada miliony dolarów na szkolenie Polaków w zakresie sztucznej inteligencji. Amerykański gigant podpisał z Polskim Funduszem Rozwoju memorandum dotyczące m.in. wykorzystania AI w branży energetycznej. Według Donalda Tuska, koncern może być też częścią procesu odbiurokratyzowania gospodarki i administracji.
W miniony poniedziałek (tj. 10 lutego br.) rząd zaprezentował strategię gospodarczą. Premier Donald Tusk podkreślił, że bieżący rok ma być przełomowy i jego zdaniem jest to uzasadnione określenie. Prezes Rady Ministrów zapowiedział, że w 2025 r. inwestycje w naszym kraju sięgną rekordowego poziomu 650 mld zł. Jak stwierdził, Polskę stać na to, aby przegonić tych, którzy „patrzyli na nas z góry”.
W trakcie prezentacji strategii premier zadeklarował, że nad Wisłą pojawią się inwestycje wielkich firm technologicznych. Mówił wówczas o „dopinaniu” planów inwestycyjnych z Googlem i Microsoftem oraz rozmowach z m.in. IBM czy Amazonem.
Szef Google'a w Polsce. Wróciły wspomnienia
Po kilku dniach od tych słów doszło do spotkania szefa rządu z Sundarem Pichaiem, CEO Alphabet i Google, który zawitał do Warszawy.
📍W #Warszawa rozpoczęło się spotkanie Premiera @DonaldTusk z CEO Alphabet i Google @SundarPichai. pic.twitter.com/4k5nNATl9H
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) February 13, 2025
Podczas konferencji prasowej zarówno przedstawiciel amerykańskiego giganta, jak i premier nawiązali do 2014 r., kiedy to rozpoczęła się współpraca Polski z koncernem. Przypomnijmy, że wówczas na czele Rady Ministrów stał Donald Tusk.
Rok później powstał w Warszawie Kampus (Camups Warsaw), który – jak ocenił szef rządu – pomógł wielu młodym Polakom w zakładaniu własnych startupów. „Od 2014 r. pomogliśmy tysiącom firm w rozwoju” – przekazał z kolei Sundar Pichai.
Google przeszkoli Polaków. Pichai: wzrośnie PKB
Teraz Google podpisał z Polskim Funduszem Rozwoju memorandum dotyczące dalszego zaangażowania koncernu w naszym kraju. Gigant zobowiązał się do przeszkolenia ok. miliona Polek i Polaków, również w obszarze technologii sztucznej inteligencji. Wykłada na ten cel 5 mln dol.
Młode talenty dają Polsce nową pozycję w dziedzinie innowacji.
Sundar Pichai, CEO Alphabet i Google
Sundar Pichai przekazał również, że dokument dotyczy wykorzystania sztucznej inteligencji w m.in. branży energetycznej i cyberbezpieczeństwie. „Przyczynimy się do wzrostu polskiego PKB o 8 proc.” – podkreślił.
Tusk: Google będzie bardziej obecny w Polsce
Jak zaznaczył Donald Tusk, podpisane memorandum to kolejny krok w ramach współpracy. „Google będzie tu coraz bardziej obecny” – podkreślił szef rządu, wskazując na większe możliwości inwestycyjne amerykańskiej firmy.
Premier zwrócił uwagę, że dzięki dobrym relacjom Polska posiada m.in. dostęp do najnowocześniejszych technologii oferowanych przez Google’a, w tym narzędzi podnoszących cyberbezpieczeństwo.
Google ma wolę zająć się deregulacją
Co ważne, jak przekazał na konferencji prasowej Donald Tusk, koncern może być także częścią procesu deregulacji gospodarki i administracji nie tylko w Polsce, ale i Unii Europejskiej. W akcję odbiurokratyzowania naszego kraju mają chcieć dołączyć również młode, krajowe startupy, oferując swoje narzędzia (m.in. rozwiązania bazujące na sztucznej inteligencji).
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].