Cyberbezpieczeństwo
Spoofing. Fałszywi bankowcy zatrzymani
Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości zatrzymało 18 osób, które działały w zorganizowanej grupie przestępczej. Udawali pracowników banku wykorzystując do tego spoofing, czyli technikę podszywania się pod numer instytucji.
Wydział w Olsztynie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC) prowadzi postępowanie w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej, która oszukiwała ofiary na „pracownika banku”.
Jak ustalili śledczy, najpierw oszust zadzwonił do pokrzywdzonej, podając się za pracownika działu bezpieczeństwa jednego z polskich banków. Poinformował ją, że rzekomo środki pieniężne na jej koncie są „zagrożone” i jest pilna potrzeba, by wpłacić je na „rachunek techniczny”. Następnie oszuści podali kobiecie kody BLIK, które służyły do wpłat na inne konta.
Czytaj też
Spoofing. Kolejna ofiara
To kolejny przypadek przestępstwa, kiedy podejrzani wykorzystali spoofing, czyli technikę podszywania się pod rzeczywisty numer banku. W ten sposób ofiara była przekonana, że rozmawia z prawdziwym pracownikiem banku i wierzyła w wydawane jej polecenia.
Wpłaciła swoje pieniądze na konta bankowe przygotowane przez sprawców, którzy następnie przelewali środki na kolejne konta. W ten sposób kobieta straciła ponad 100 tys. złotych. Śledczy nie wykluczają, że pokrzywdzonych mogło być znacznie więcej.
Czytaj też
18 osób z zarzutami
Funkcjonariusze Wydziału w Olsztynie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, ustalili tożsamość sprawców. Zgromadzono materiał dowodowy w efekcie którego 18 osób usłyszało zarzuty karne: udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy i oszustwa.
Czterech podejrzanych zostało tymczasowo aresztowanych. Zabezpieczono pieniądze, urządzenia mobilne oraz komputery.
Podejrzanym może grozić kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności. Sprawa ma charakter rozwojowy i niewykluczone są kolejne zatrzymania.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany