Reklama

Armia i Służby

Policja rozbiła grupę przestępczą. Oszukiwała firmy

CBZC rozbiło kolejną grupę przestępczą
CBZC rozbiło kolejną grupę przestępczą
Autor. CBZC.policja.gov.pl

Cyberpolicja rozbiła zorganizowaną międzynarodową grupę przestępczą, która zajmowała się oszustwami typu BEC (Business Email Compromise) wobec firm na całym świecie. Zatrzymano 10 osób, a łączna suma strat wynosi miliony złotych.

Oszustwo metodą BEC (Business Email Compromise) to inaczej naruszenie biznesowej/służbowej poczty mailowej, polegające na wyłudzeniu informacji od organizacji, bądź na nakłonieniu zatrudnionego w firmie do przekazania wysłania poufnych danych lub pieniędzy. Sprawca może np. podszywać się pod zaufaną osobę, która poprosi o podanie istotnych danych firmowych, służących później do przestępstwa.

Tego rodzaju przestępstwami zajmowała się właśnie grupa przestępcza, rozbita przez funkcjonariuszy Zarządu w Warszawie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC). Śledztwo prowadziła Prokuratura Regionalna w Warszawie, a w efekcie działań cyberpolicjanci zatrzymali 10 osób. Wobec 7 z dnich zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Śledczy odzyskali mienie szacowane na kwotę ponad 770 tys. złotych. Łączna wysokość strat poniesionych przez oszukane firmy i organizacje może wynosić „wiele milionów złotych”.

Reklama

Przebieg operacji CBZC

Cyberpolicjanci z Zarządu w Warszawie w czerwcu 2023 roku ustalili, że dochodzi do podejrzanych przepływów finansowych na rachunkach bankowych. Następnie na terenie jednego z banków w Warszawie zatrzymali 3 osoby, które realizowały transakcję o wartości ponad 800 tys. złotych, bazującą na środkach z oszustw.

Dalej ustalono kolejne osoby zaangażowane w oszukiwanie firm na całym świecie (Europy, Ameryki Pn oraz Azji) metodą BEC (Business Email Compromise). Przestępstwo polegało na spreparowaniu i sfałszowaniu dokumentacji, w której podmieniono rachunek bankowy firm, z jakimi spółki-ofiary prowadziły biznes.

Czytaj też

Reklama

Zatrzymano 10 osób

Cyberpolicjanci zatrzymali 10 osób, z czego 7 zostało aresztowanych. Zabezpieczono pieniądze o łącznej kwocie 1,5 mln złotych (w różnej walucie) i nieruchomości o wartości ok. 4,6 mln zł.

Ponadto, funkcjonariusze zabezpieczyli kilkadziesiąt telefonów komórkowych, pendrive«ów, komputerów, ponad 60 kart SIM, około 600 kart bankomatowych, dokumentację bankową i amfetaminę.

Jak zaznacza CBZC, zatrzymano nie tylko podejrzanych, którzy pełnili funkcję „słupów”, ale też „bankiera” i osoby zajmujące się zlecaniem oszustw. Śledztwo ma charakter rozwojowy i nie wykluczone są dalsze zatrzymania.

Podejrzani przebywający w areszcie to osoby zajmujące się organizowaniem struktury, która służyła praniu pieniędzy, rekrutowaniu słupów oraz osób do popełniania oszustw komputerowych, z których środki tranferowano potem na rachunki bankowe.

Postępowanie nadzoruje Prokuratura Regionalna w Warszawie.

Czytaj też

Reklama

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama