Armia i Służby
Dwa lata istnienia CBZC. Będzie więcej etatów
Dokładnie 12 stycznia Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości obchodziło dwa lata swojej działalności. Jak wynika z naszych informacji, obecnie w CBZC służy 604 funkcjonariuszy. Liczba etatów w tym roku zwiększy się do 1,3 tys.
12 stycznia 2022 roku powstało Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC) - jednostka Policji specjalizująca się w walce z zagrożeniami w sieci, ściganiu m.in. perdofilów w internecie, namierzaniu oszustów internetowych i przestępstw finansowych online.
Czytaj też
Będzie więcej etatów
Jak wynika z naszych informacji, obecnie służbę w CBZC pełni 604 funkcjonariuszy. W sumie w Biurze jest 800 stanowisk etatowych (zatem wolnych jest jeszcze blisko 200 miejsc). W momence uchwalenia nowej ustawy budżetowej liczba ta zwiększy się o kolejnych 500 wolnych etatów.
„Cały czas podejmujemy starania o pozyskanie nowych funkcjonariuszy w ramach rekrutacji zewnętrznej” - zapewnia serwis CyberDefence24.pl cyberpolicja.
400 osób z podaniem, przyjęto 15
To właśnie rekrutacja nowych funkcjonariuszy ma być jednym z priorytetów na ten rok i na kolejne lata. Od startu naborów, podania o przyjęcie miało złożyć ponad 400 osób.
„Proces rekrutacji do CBZC jest wieloetapowy na który składają się m.in. test wiedzy i umiejętności z zakresu informatyki i nowoczesnych technologii teleinformatycznych, badania lekarskie, badania poligraficzne, badania psychologiczne oraz procedura dostępu do informacji niejawnych. Pamiętać należy również, że przyjęcia do jednostek organizacyjnych w CBZC uzależnione są od potrzeb kadrowych Biura, jak i jego możliwości lokalowych. Do teraz w wyniku rekrutacji zewnętrznej, do CBZC przyjęto 15 nowych funkcjonariuszy” - przekazał nam podkom. Krzysztof Wrześniowski z zespołu prasowego Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości.
Czytaj też
Działalność cyberpolicji w 2023 roku
Na łamach CyberDefence24 na bieżąco opisujemy działania CBZC i operacje, jakie przeprowadzają cyberpolicjanci, ścigając internetowych oszustów. Poprosiliśmy o podsumowanie poprzedniego roku.
„Rok 2023 to wiele operacji i działań przeprowadzonych na terenie kraju, ale także poza granicami przy ścisłej współpracy z Europolem i organami ścigania innych państw. W 2023 roku policjanci Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości zebrali materiał dowodowy który umożliwił przedstawienie zarzutów blisko 700 podejrzanym. W trakcie przeprowadzonych realizacji na terenie całego kraju zatrzymano 501 osób z których 231 zostało tymczasowo aresztowanych. Zabezpieczono oraz odzyskano mienie w wysokości ponad 450 mln złotych” - mówi nam przedstawiciel cyberpolicji.
Wśród największych operacji wymienia „Cookie Monster”, która miała na celu przejęcie i zamknięcie rynku przestępczego Genesis Market (więcej o tym pisaliśmy w tym materiale); operacje: „Barbossa” i „Carlos”, których celem byli sprawcy przestępstw o podłożu seksualnym.
Inną, jaką wskazuje jest zatrzymanie 20 osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, pranie pieniędzy, oszustwa internetowe, fałszowanie dokumentacji i wyłudzanie kredytów.
Kolejną dużą akcją CBZC w 2023 roku miała być też „POWER OFF”, która dotyczyła likwidacji infrastruktury przestępczej, do dokonywania ataków DDoS na systemy informatyczne na całym świecie.
Rozbito też zorganizowaną grupę przestępczą, która podszywała się pod inne firmy, popełniając oszustwa typu BEC (Business E-mail Compromise). Zatrzymano wtedy 11 osób, którym przedstawiono 72 zarzuty i zabezpieczono mienie o wartości ponad 1 mln złotych.
„Ten czas walki z cyberprzestępczością zarówno w Polsce, jak i na całym świecie pokazuje, że wyzwania nam stawiane są ogromne. Rosnąca skala cyberprzestępczości powoduje, że konieczny jest ciągły rozwój Biura, zarówno ten osobowy jak i infrastrukturalny. Pozyskanie nowych osób posiadających specjalistyczną wiedzę, stworzenie funkcjonariuszom odpowiednich warunków pracy, zapewnienie im możliwości rozwoju, podnoszenia swoich kwalifikacji pozwoli zwiększyć możliwości realizacyjne Biura, zwłaszcza w sprawach o największym ciężarze gatunkowym” - zaznacza podkom. Krzysztof Wrześniowski z Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, podsumowując 2023 rok i dwa lata działalności cyberpolicji w Polsce.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].