Reklama

Armia i Służby

Cyberprzestępczość w Polsce. Cyberpolicja podała dane

Cyberprzestępczość. Jak prezentują się dane za 2023 rok?
Cyberprzestępczość. Jak prezentują się dane za 2023 rok?
Autor. Fili Santillán/ Unsplash

Ponad 3 tys. realnych cyberprzestępstw w 2023 roku zarejestrowało Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC). Zabezpieczono ponad 440 mln zł środków pochodzących z nielegalnej działalności w cyberprzestrzeni, a odzyskano ponad 14 mln zł.

Na łamach CyberDefence24.pl pisaliśmy o raporcie Pełnomocnika ds. Cyberbezpieczeństwa za 2023 rok. To pierwszy tego typu upubliczniony dokument, który kompleksowo pokazuje, w jakim punkcie jest Polska, jeśli chodzi o poziom cyberbezpieczeństwa, jak i cyberzagrożeń.

Czytaj też

W ubiegłym roku liczba zarejestrowanych przez CSIRT NASK incydentów wyniosła 80,3 tys. To dwa razy więcej w porównaniu do poprzedniego roku. Wciąż dominuje phishing, o czym pisaliśmy na naszych łamach jako pierwsi.

Czytaj też

Reklama

CBZC: Ponad 3 tys. cyberprzestępstw

W dokumencie wskazano także na rolę Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości jako jednostki, która specjalizuje się w zwalczaniu cyberprzestępczości. Chodzi o ściganie takiego działania, jak m.in. ataki na systemy informatyczne i sieci telekomunikacyjne przy pomocy zaawansowanych narzędzi.

Jak wskazano, zauważalne jest”dynamiczne tempo pojawiania się zupełnie nowych zagrożeń, związanych z aktywnym adoptowaniem przez przestępców najnowszych technologii, które czynią ich ataki bardziej skutecznymi, a jednocześnie trudniejszymi do wykrycia”.

Jako przykład wymieniono wykorzystanie sztucznej inteligencji, ale i rosnące zagrożenie związane z nielegalnymi działaniami w tzw. światach wirtualnych (metawersum). ”Tymczasem zagadnienie to nie zostało jeszcze w pełni opracowane w kontekście działania organów ścigania” - czytamy o niepokojącym wniosku, wynikającym z publikacji.

Reklama

Trudnością przy ściganiu cyberprzestępczości ma być fakt, że cyberprzestępstwa w zdecydowanej większości mają charakter międzynarodowy, a bardzo często infrastruktura lub dane, które umożliwiają wykrycie sprawców są „dostępne poza granicami kraju, a dostęp do nich jest często utrudniony, bądź niemożliwy” - wskazano.

W raporcie udostępniono również dane dotyczące zwalczania cyberprzestępczości w 2023 roku przy udziale CBZC.

Zwalczania cyberprzestępczości - dane za 2023 zarejestrowane przez CBZC
Zwalczania cyberprzestępczości - dane za 2023 zarejestrowane przez CBZC
Autor. Raport Pełnomocnika Rządu ds. Cyberbezpieczeństwa za 2023 rok

Czytaj też

Reklama

Cyberpolicja. Plany na 2024 rok

Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości - w dokumencie przedstawionym przez Pełnomocnika ds. Cyberbezpieczeństwa - określiło także, jakie ma plany, jeśli chodzi o rozwój działalności.

Jako ogólne cele można wskazać między innymi: optymalizację pracy operacyjnej i procesowej w ramach CBZC; zacieśnienie współpracy z publicznymi i prywatnymi podmiotami w kraju oraz z instytucjami międzynarodowymi; ustanowienie „hubu” informacyjnego w zakresie danych dotyczących cyberprzestępczości; a także stawianie na wdrażanie nowych technologii i rozwój kompetencji funkcjonariuszy i pracowników CBZC.

Cyberpolicja miałaby się też zająć prognozowaniem, diagnozowaniem i analizowaniem nowych zagrożeń w takim zakresie jak np. sztuczna inteligencja, komputery kwantowe, cloud computing, Internet Rzeczy czy metawersum.

Wśród rekomendacji dotyczących skuteczniejszego ścigania cyberprzestępczości wskazano m.in. na potrzebę ciągłego podnoszenia kompetencji funkcjonariuszy w zakresie najnowszych technologii; rozwijanie i wdrażanie narzędzi inteligentnego przetwarzania dużych ilości danych (w szczególności z zabezpieczonych nośników danych); stałe monitorowanie najnowszych trendów technologicznych i związanych z nimi zagrożeń oraz wdrażanie najnowszych rozwiązań (np. z obszaru sztucznej inteligencji) dla potrzeb skutecznego zwalczania i zapobiegania cyberprzestępczości.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama