Reklama

Armia i Służby

Oszukano setki osób. Lider grupy przestępczej zatrzymany

Cyberpolicja zatrzymała kierującego zorganizowaną grupą przestępczą, która zajmowała się phishingiem
Cyberpolicja zatrzymała kierującego zorganizowaną grupą przestępczą, która zajmowała się phishingiem
Autor. CBZC/ oficjalna strona internetowa

Funkcjonariusze cyberpolicji zatrzymali mężczyznę, który założył i kierował zorganizowaną grupą przestępczą o międzynarodowym charakterze. Dokonywała ona oszustw phishingowych, czyli polegających na wysyłaniu fałszywych wiadomości SMS-owych i mailowych, by wyłudzić dane lub pieniądze.

Funkcjonariusze Zarządu w Łodzi Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości w ramach śledztwa, jakie prowadziła Prokuratura Okręgowa w Łodzi - we współpracy z Departamentem do spraw Cyberprzestępczości i Informatyzacji Prokuratury Krajowej - zatrzymali mężczyznę, który najpierw założył, a następnie kierował zorganizowaną grupą przestępczą, specjalizującą się w phishingu.

Czytaj też

Reklama

Phishing. Na czym polegały przestępstwa?

Sprawcy - za pośrednictwem popularnych portali ogłoszeniowych - wysyłali masowo wiadomości do sprzedających, zawierające linki, które przekierowywały do fałszywych stron internetowych przewoźników, bądź płatności online.

Następnie przestępcy wykorzystywali dane z kart płatniczych (wprowadzone przez ofiary za pośrednictwem fałszywych stron), by wyłudzić pieniądze z kont bankowych. W ten sposób oszukali ponad 320 osób, łącznie na sumę ponad 1 mln zł.

Czytaj też

Reklama

328 zarzutów

Kierujący grupą przestępczą ukrywał się przed organami ścigania od ponad roku na terenie Polski oraz Ukrainy.

Cyberpolicja przeszukała lokale mieszkalne i zabezpieczyła materiał dowodowy, m.in. karty bankomatowe, telefony komórkowe, komputery, nośniki pamięci, pieniądze i kryptowaluty o wartości ok. 1 mln zł.

Podejrzanemu przedstawiono łącznie 328 zarzutów: założenia i kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, kradzieży z włamaniem do rachunków bankowych, oszustw komputerowych oraz tzw. prania pieniędzy pochodzących z przestępstw.

Sąd zastosował wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na 3 miesięce.

Phishing. Jak nie dać się oszukać?

O tym, czym jest phishing pisaliśmy wielokrotnie na łamach CyberDefence24. Warto zapoznać się z tym materiałem oraz tym tekstem, gdzie znajdziecie wskazówki, jak nie dać się naciągnąć oszustom.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama