Reklama

Armia i Służby

Podszywali się pod funkcjonariuszy. Cyberpolicja zatrzymała 5 osób

Cyberpolicja zatrzymała 5 osób, które podszywały się pod funkcjonariuszy
Cyberpolicja zatrzymała 5 osób, które podszywały się pod funkcjonariuszy
Autor. CBZC - strona internetowa cyberpolicji

Oszuści podszywali się pod funkcjonariuszy Policji, CBŚP, CBA oraz Prokuratury, by przekonać ofiary, że pieniądze na ich rachunku bankowym są rzekomo „zagrożone”. Namawiali je do przelania środków na wskazane konto, a następnie pozyskane fundusze inwestowali w kryptowaluty. Cyberpolicja zatrzymała 5 osób.

Funkcjonariusze Wydziału w Kielcach Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, w ramach prowadzonego śledztwa nadzorowanego przez Prokuraturę Okręgową w Kielcach, zatrzymali 5 osób. Sprawcy działali w zorganizowanej grupie przestępczej, która zajmowała się oszustwami polegającymi na podszywaniu się pod funkcjonariuszy Policji, CBŚP, CBA i Prokuratury.

Jak działali oszuści?

Na czym polegał schemat działania przestępców? Dzwonili na losowo wybrane numery, podając się za funkcjonariuszy Policji, CBŚP, CBA oraz Prokuratury i przekonywali, że „pieniądze zgromadzone na rachunku bankowym rozmówcy są zagrożone”. Rzekomo, by je „ochronić”, namawiali ofiary do przesłania środków na konto wskazane przez przestępców. Następnie fundusze wypłacali w bankomatach i przesyłali na inne rachunki lub inwestowali w kryptowaluty.

Reklama

Zatrzymano 5 osób

Funkcjonariusze Wydziału w Kielcach CBZC na polecenie Prokuratury Okręgowej w Kielcach zatrzymali 5 osób podejrzewanych o przestępstwo. W miejscu zamieszkania zatrzymanych zabezpieczono sprzęt komputerowy oraz elektroniczne nośniki danych.

Czytaj też

Reklama

Zarzuty

Prokurator przedstawił im zarzuty dotyczące oszustw metodą podszywania się pod funkcjonariusza Policji, CBŚP, CBA i Prokuratury i działania w zorganizowanej grupie przestępczej, tj. czyny z art. 258 kk., art. 286 kk., art. 299 kk.

Wobec trzech osób zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy. Sprawa ma charakter rozwojowy.

Czytaj też

/NB

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama