Reklama

Armia i Służby

Ukraińcy rozbili rosyjską farmę botów

ukraina wojna rosja inwazja
Wojna na Ukrainie
Autor. Volodymyr Zelenskyy / Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa)/X

Ukraińskie służby rozbiły w Kijowie farmę botów, która służyła Rosji. Skala jej działalności przykuwa uwagę. Kreml nieustannie stara się osłabić naszych sąsiadów.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zlikwidowała farmę botów działającą na rzecz rosyjskiego wywiadu. Służyła do sabotażu informacyjnego i była zlokalizowana w Kijowie. Akacja SBU doprowadziła do zatrzymania jej dwóch organizatorów.

Czytaj też

Reklama

Farma botów. Kampania na dużą skalę

Jak wskazano w oficjalnym komunikacie, sprawcy realizowali kampanie dezinformacyjne na masową skalę. Głównym tematem fake newsów była wojna na Ukrainie. Rozpowszechniane treści m.in. uderzały w ukraińskie wojsko i miały je dyskredytować

Fałszywe profile. Znamy to z Polski

Zatrzymani tworzyli fałszywe konta w portalach społecznościowych. Wśród tego typu profili znaleziono nieautentyczne konta ważnych państwowych postaci, w tym szefa SBU. Aby stworzyć pozory wiarygodności, publikowano z nich np. wpisy będące kopią oficjalnych postów ukraińskich organów i służb. Podobny schemat zastosowano w przypadku polskich cyberwojsk, co ujawniliśmy w marcu br. Więcej znajdziecie w materiale: Wykryliśmy działania przeciwko polskiemu dowództwu.

Podszywali się również zwykłych obywateli. Zakładali fałszywe profile na m.in. Facebooku, Twitterze, Instagramie i TikToku. Łącznie każdego dnia farma trolli tworzyła ponad 1000 fałszywych kont.

Czytaj też

Reklama

Farma trolli w domu

Sprawcy zarządzali farmą botów z własnych mieszkań. Stworzyli do tego specjalną infrastrukturę i koordynowali działania z przedstawicielami rosyjskiego wywiadu. To od specsłużb Putina, zdaniem SBU, otrzymywali wskazówki dotyczące prowadzenia działań dywersyjnych. 

Za pomocą farmy Rosja próbowała zdestabilizować sytuację za naszą wschodnią granicą. 

Reklama

Akcja SBU

W trakcie przeszukania miejsc przebywania sprawców funkcjonariusze zabezpieczyli sprzęt przeznaczony do obsługi farmy oraz karty SIM różnych operatorów, a także broń palną i amunicję, w tym granaty. Grozi im do 7 lat więzienia.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama