Reklama

Cyberbezpieczeństwo

NATO aktualizuje strategię AI. Co się zmieniło?

Podczas trwającego w Waszyngtonie Szczytu NATO, Sojusz opublikował nową wersję swojej strategii AI. Jakie istotne zmiany zaszły w dokumencie?
Podczas trwającego w Waszyngtonie Szczytu NATO, Sojusz opublikował nową wersję swojej strategii AI. Jakie istotne zmiany zaszły w dokumencie?
Autor. NATO

Pojawiają się kolejne rezultaty Szczytu NATO w Waszyngtonie. Sojusz opublikował w środę zaktualizowaną wersję swojej strategii w zakresie sztucznej inteligencji. Uwzględnia ona rozwój tej technologii, jaki dokonał się od 2021 roku.

Trwające spotkanie liderów państw członkowskich Sojuszu Północnoatlantyckiego jest istotne nie tylko ze względu na trwający konflikt na Ukrainie. NATO mierzy się bowiem z wieloma cyberzagrożeniami – zarówno ze strony państwowych aktorów, jak i haktywistów czy zwykłych cyberprzestępców, na co zwracaliśmy uwagę na naszych łamach.

Czytaj też

Reklama

NATO aktualizuje strategię AI

W ramach Szczytu, Sojusz postanowił zaktualizować swoją strategię AI. Jak opisano w oficjalnej informacji, poprzednia wersja została opublikowana trzy lata temu, w 2021 roku. Od tego czasu doszło do wielu zmian w rozwoju sztucznej inteligencji, które wymagały odniesienia się przez organizację.

Jak zauważono w dokumencie, możliwości oferowane przez AI rozwinęły się w ostatnich latach w bardzo szybkim tempie. Jest to widoczne zwłaszcza w „bezprecedensowym” szerokim dostępie do generatywnej sztucznej inteligencji. „Jak najszybsze wykorzystanie tych technologii tam, gdzie jest to możliwe, ma kluczowe znaczenie” – napisano.

Czytaj też

Reklama

Walka z dezinformacją oraz integracja odpowiedzialnego AI

W gronie zaktualizowanych celów strategii, NATO wskazało m.in. przyspieszenie wdrożenia AI w ramach rozwoju i dostarczania zdolności; ochronę i monitorowanie technologii AI Sojuszu oraz zdolność do innowacji; czy identyfikację zagrożeń będących efektem wykorzystania sztucznej inteligencji przez wrogów oraz ochronę przed nimi.

Istotnym zagrożeniem zidentyfikowanym przez NATO jest dezinformacja z wykorzystaniem AI, która może mieć wpływ na wynik wyborów czy pogłębianie podziałów w Sojuszu. „NATO musi pozostać orędownikiem odpowiedzialnych zachowań związanych z ich użytkowaniem. Potrzebne jest szeroko zakrojone strategiczne przewidywanie – od zarządzania antycypacyjnego po planowanie alternatywnych scenariuszy w oparciu o partycypacyjne i odpowiedzialne podejście” – zawarto w informacji.

NATO chce również integracji odpowiedzialnego AI w struktury Sojuszu. Według zapisów zaktualizowanej strategii, Sojusz mógłby w tym zakresie funkcjonować jako platforma dla członków umożliwiająca wymianę informacji czy dobrych praktyk.

„Sojusznicy i NATO muszą mieć dostęp i możliwość korzystania ze specjalistycznych laboratoriów i obiektów testowych” – podano.

Zauważono jednocześnie, że Sojusz będzie musiał „zająć się wpływem sztucznej inteligencji na wojskową i cywilną siłę roboczą”, co może wymagać wysokiej wiedzy specjalistycznej czy programów przekwalifikowania.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama