Reklama

Armia i Służby

NATO utworzy nowe centrum obrony. Jest zgoda sojuszników

nato szczyt nato w waszyngtonie
Szczyt NATO w Waszyngtonie (2024).
Autor. NATO North Atlantic Treaty Organization/Flickr/CC BY-NC-ND 2.0

Podczas szczytu NATO w Waszyngtonie sojusznicy zgodzili się utworzyć nowe centrum obrony. Ma ono podnieść bezpieczeństwo wspólnoty przed coraz bardziej wyrafinowanymi wrogimi działaniami. 

środę (tj. 10 lipca br.) państwa członkowskie NATO wyraziły poparcie dla utworzenia Zintegrowanego Centrum Cyberobrony (NICC). Jak wskazuje Sojusz, zbudowanie nowej agencji podniesie poziom ochrony sieci i systemów wspólnoty oraz partnerskich, a także zwiększy wykorzystanie cyberprzestrzeni jako domeny operacyjnej

W praktyce Centrum ma np. informować dowódców wojskowych o możliwych zagrożeniach i słabych punktach w zabezpieczeniach, w tym w ramach infrastruktury krytycznej. 

Czytaj też

Reklama

Lepsza obrona NATO

NATO podaje, że Centrum będzie składało się z personelu wojskowego i cywilnego, w tym ekspertów z branży. Zgodnie z deklaracjami, ma wykorzystywać zaawansowane technologie, aby m.in. podnosić świadomość sytuacyjną oraz budować odporność i obronę Sojuszu. 

Zintegrowanego Centrum Cyberobrony ulokowane zostanie w kwaterze NATO SHAPE w Belgii. W najbliższych miesiącach powinniśmy poznać więcej szczegółów (przynajmniej tak deklaruje Sojusz).

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama