Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Cyberbezpieczny rząd. 350 mln zł na cyberbezpieczeństwo

W piątek 13 grudnia w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyło się pierwsze spotkanie Grupy roboczej ds. kompetencji cyfrowych w regionach. O czym rozmawiano?
W piątek 13 grudnia w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyło się pierwsze spotkanie Grupy roboczej ds. kompetencji cyfrowych w regionach. O czym rozmawiano?
Autor. CyberDefence24

W piątek 13 grudnia rozpoczęła pracę grupa robocza ds. rozwijania kompetencji cyfrowych w regionach. Na jej czele stoi wiceminister cyfryzacji Paweł Olszewski, a w inauguracyjnym posiedzeniu wziął udział wicepremier Krzysztof Gawkowski. „Nie możemy działać każdy osobno. Musimy współpracować” – powiedział wiceszef resortu odpowiedzialnego za cyfryzację.

O podnoszeniu kompetencji cyfrowych mówi się dużo w obecnej kadencji rządu. Jednym z długofalowych celów jest podniesienie tychże umiejętności.

Jak opisywaliśmy na łamach CyberDefence24, w Strategii Cyfryzacji Polski założono, że 85 proc. Polaków do 2035 roku ma posiadać podstawowe kompetencje w tym zakresie.

Czytaj też

Reklama

O kompetencjach cyfrowych w KPRM

W ramach realizacji tego celu podejmowane są różne działania. Jednym z nich było powstanie Grupy roboczej ds. rozwijania kompetencji cyfrowych w regionach. Pierwsze jej posiedzenie odbyło się w piątek 13 grudnia w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie.

W spotkaniu wzięli udział wicepremier i szef resortu cyfryzacji Krzysztof Gawkowski, wiceminister cyfryzacji Paweł Olszewski (który jednocześnie kieruje jej pracami) oraz przedstawiciele samorządów. 

„Chcemy zapewnić wszystkim równe szanse w zdobywaniu wiedzy i umiejętności cyfrowych, bez względu na miejsce zamieszkania. Regiony mają kluczowe znaczenie w tym procesie – to na poziomie lokalnym cyfryzacja staje się realnym narzędziem do wyrównywania szans i kształtowania nowoczesnego społeczeństwa” – powiedział wiceszef rządu na początku spotkania.

Czytaj też

Na pierwszym posiedzeniu Grupy skupiono się na tematach organizacyjnych, a także na znaczeniu kompetencji cyfrowych, działaniach podejmowanych w celu ich rozwoju, a także na wspieraniu cyfryzacji. Wśród zadań organu znalazły się m.in. opracowywanie rekomendacji dla regionów w przypadku kompetencji cyfrowych, podejmowanie wspólnych inicjatyw w celu ich promocji, czy dzielenie się dobrymi praktykami oraz wiedzą z badań.

Reklama

Cyberbezpieczny rząd

Jednocześnie zostały przedstawione założenia programu Cyberbezpieczny rząd. Według koncepcji, wojewodowie i organy centralne będą mogli otrzymać wsparcie na rozwój cyberbezpieczeństwa w obszarach kompetencji, technologii czy organizacji. Pula środków to 350 mln zł, a składanie wniosków w ramach naboru organizowanego przez CPPC i NASK ruszy na przełomie lutego i marca 2025 roku.

Wsparcie finansowe przeznaczone jest na rozwój trzech kluczowych obszarów cyberbezpieczeństwa: organizacja - na m.in. koszty wdrożenia i audytów procedur systemu zarządzania bezpieczeństwem informacji; kompetencje - na szkolenia z zakresu cyberbezpieczeństwa i cyberhigieny oraz technologia - na zakup sprzętu i usługi niezbędne do budowy i rozwoju posiadanej infrastruktury.

Jakie wnioski płyną z inauguracyjnego posiedzenia Grupy roboczej? Według słów wiceministra Olszewskiego, najważniejsza jest współpraca z samorządami.

„Musimy działać, musimy współpracować, musimy wymieniać się doświadczeniami, nie możemy działać każdy z osobna. Cyfryzacja i cyberbezpieczeństwo mają tak sieciowy charakter, że bez nich jednostka sobie nie poradzi. Więc współpraca na tych wszystkich polach jest absolutnie najważniejsza” – przekazał wiceszef resortu cyfryzacji w odpowiedzi na pytanie CyberDefence24.

Obecnie realizowany jest program „Cyberbezpieczny samorząd”, o którym wielokrotnie pisaliśmy na naszych łamach. W jego ramach granty trafiają do gmin, powiatów i samorządów wojewódzkich.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama
Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama