Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Intymne nagranie. Szantaż zamiast miłości

miłość love
Miała być miłość, jest szantaż.
Autor. pxhere.com/C00

Mieszkanka Radomia nagrała i przesłała intymny filmik nieznanej osobie, która oferowała się w internecie jako „rytualistka miłości”. Sprawa obrała zupełnie inny bieg niż sobie wyobrażała.

W przypadku oszustw wiele słyszy się o metodzie „na policjanta”, „na wnuczka” czy nawet „żołnierza”. Przykład z Radomia przedstawia jednak inny scenariusz, który – podobnie jak w pozostałych – wiąże się dla ofiary z poważnymi konsekwencjami. 

Czytaj też

Reklama

Rytuał miłości

„W ostatnich dniach mieszkanka Radomia na jednym z portali społecznościowych zainteresowała się osobą, która w swojej ofercie miała rytuał miłości” – opisuje sprawę Policja. Wspomniany rytuał miał zagwarantować jej szczęście i miłość. 

Zainteresowana kobieta podjęła więc kontakt za pomocą komunikatora w celu skorzystania z usług. W odpowiedzi została poproszona o przesłanie nagrania z intymnym wizerunkiem – to miała być część rytuału. 

Czytaj też

Reklama

Szantaż

Posiadając filmik, oszustka zagroziła kobiecie, że jeżeli ta nie wpłaci 4 tys. euro, a później 10 tys., udostępni go w sieci.

„Policjanci prowadzą postępowania w tej sprawie. Za przestępstwo zmuszenia groźbą do wpłaty pieniędzy za zaniechanie upublicznienia kompromitujących zdjęć czy nagrań, grozić może kara do 3 lat pozbawienia wolności” – wskazuje polska Policja.

Czytaj też

Reklama

Wyciągnijmy wnioski

To także lekcja dla nas wszystkich. W przypadku kontaktu z nieznajomymi należy zawsze kierować się zasadą ograniczonego zaufania. Zwłaszcza, jeśli ktoś nakłania nas do przesłania wrażliwych danych (logowania, osobowych, bankowych itd.) czy – tak jak w tej sprawie – intymnych zdjęć i/lub nagrań. Gdy trafią w ręce niewłaściwych osób mogą spotkać nas duże nieprzyjemności (szantaż, publikacja itp.). 

Podstawą bezpieczeństwa w sieci są czujność, opanowanie i zdrowy rozsądek. Nie warto dać się ponieść emocjom. Nawet, jeśli ktoś obiecuje nam miłość i szczęście.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama