Armia i Służby
Ukraińcy i Białorusini w rękach Policji. Zorganizowana grupa przestępcza
Polska Policja zatrzymała członków zorganizowanej grupy przestępczej, która zajmowała wykradaniem środków z kont bankowych. Sprawcy rozsyłali fałszywe SMS-y o np. dopłacie do paczki. Wśród nich byli Ukraińcy i Białorusini.
W ubiegłym tygodniu (8-10 stycznia br.) policjanci Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC) złapali członków zorganizowanej grupy przestępczej działającej w skali międzynarodowej. Zatrzymano 21 osób, podczas czynności prowadzonych w 10 województwach.
Czytaj też
Oszustwa, które dobrze znamy
Jak podaje CBZC, sprawcy zajmowali się phishingiem. Rozsyłali SMS-y, których treść dla wielu jest dobrze znana. Mowa o rzekomych komunikatach i ponagleniach do dopłaty za paczkę, przesyłkę bądź rachunku za prąd. Dołączano do nich link do fałszywych witryn.
Czytaj też
Dostęp do konta
Kliknięcie w odnośnik przekierowywało ofiary na strony przypominające platformy bankowości elektronicznej. Wpisanie tam danych sprawiało, że członkowie grupy pozyskiwali dostęp do rachunkówpokrzywdzonych. Dzięki temu wykradali ich oszczędności i/lub zaciągali kredyty.
„Oszukanych w ten sposób zostało ponad 800 osób na łączną kwotę przekraczającą 2,5 miliona złotych” – wskazuje CBZC.
Czytaj też
Zatrzymano Ukraińców i Białorusinów
W policyjnej akcji wzięło udział niemal 90 funkcjonariuszy Biura. W czynności zaangażowani byli również funkcjonariusze CBŚP i innych jednostek oraz służb.
W komunikacie do sprawy wskazano, że wśród 21 zatrzymanych znajdują się również obywatele narodowości ukraińskiej i białoruskiej. W trakcie przeszukań 23 miejsc organy ścigania zabezpieczyły ponad 300 dowodów rzeczowych, w tym m.in. sprzęt elektroniczny (np. telefony, komputery) oraz znaczącą ilość gotówki (złoty i waluty zagraniczne).
Czytaj też
Zarzuty i areszt
Zatrzymani usłyszeli 161 zarzutów. Obejmują one udział zorganizowanej grupie przestępczej, kradzieży z włamaniem do rachunków bankowych, oszustw komputerowych oraz prania pieniędzy. Wobec pięciu zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztu. CBZC udostępniło nagranie z podjętych czynności:
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].
user_1057650
800 osób na 2.5 mln. To co oni dopłacali do paczki po 3 500zl? Co za bzdura ktoś się chyba pomylil
user_1056097
Więcej wpuszczać biednyej Ukrainy do nas. będzie lepiej i bezpieczniej nikt nie będzie okradał napadał