Policyjna licytacja kryptowalut. Środki trafią do pokrzywdzonych

Autor. Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości
Kilka miesięcy po rozbiciu dwóch grup przestępczych, policjanci Zarządu w Białymstoku Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości przeprowadzili licytację kryptowalut, które zabezpieczono w trakcie śledztwa. Część pokrzywdzonych będzie mogła otrzymać część środków podczas postępowania sądowego.
Kryptowaluty są bardzo popularnym środkiem płatniczym wśród cyberprzestępców ze względu na możliwość zachowania anonimowości. Żądania okupu za odszyfrowanie plików w wyniku ataku ransomware bardzo często mówią o przekazaniu konkretnej kwoty do określonego portfela.
Ciąg dalszy sprawy oszustw „na zaległe rachunki"
Przestępstwa z wykorzystaniem elektronicznych pieniędzy badają nieustannie policjanci. Jak opisywaliśmy na łamach naszego portalu w październiku zeszłego roku, funkcjonariusze Zarządu w Białymstoku Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości rozbili wówczas dwie zorganizowane grupy przestępcze. Jedna z nich dokonywała oszustw, podszywając się pod członków rodziny proszących o zapłatę zaległych rachunków.
Okazuje się, że po 9 miesiącach historia otrzymała ciąg dalszy. Jak podało CBZC we wtorek 22 lipca, w trakcie postępowania zaszła potrzeba wymiany kryptowalut zabezpieczonych u jednego z podejrzanych na polską walutę. Dzięki temu, pokrzywdzeni mogliby otrzymać z powrotem utracone środki.
Czytaj też
Pieniądze trafią do poszkodowanych
W efekcie, w Urzędzie Skarbowym w Łomży przeprowadzono licytację kryptowalut. Zwycięska oferta przekroczyła kwotę 64 tys. zł. Policjanci z białostockiego zarządu CBZC przez cały czas wspierali technicznie oraz merytorycznie urzędników. Pomogli także przy transferze kryptośrodków na portfel zwycięzcy licytacji.
Potwierdza to doskonałą znajomość i wiedzę funkcjonariuszy realizujących te czynności, a także profesjonalizm prokruatora” – czytamy w komunikacie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
WYCIEKI DANYCH z firm. JAK ZAPOBIEGAĆ wynoszeniu danych przez pracowników?
Materiał sponsorowany