Reklama

Polityka i prawo

Ministerstwa mają wdrażać rozwiązania sztucznej inteligencji

Komitet Rady Ministrów ds. Cyfryzacji zajmował się kwestią sztucznej inteligencji
Komitet Rady Ministrów ds. Cyfryzacji zajmował się kwestią sztucznej inteligencji
Autor. Ministerstwo Cyfryzacji/ oficjalny profil X

W czwartek odbył się Komitet Rady Ministrów ds. Cyfryzacji. Jak poinformował wiceminister cyfryzacji dr Dariusz Standerski, dotyczył on zawiązania współpracy między ministerstwami w zakresie wdrażania polityki sztucznej inteligencji i tworzenia strategii cyfrowej.

„Jest wiele do zrobienia! Polityka AI od teraz będzie monitorowana przez Komitet i każde ministerstwo będzie mogło chwalić się swoimi wdrożeniami” - napisał w mediach społecznościowych wiceminister cyfryzacji dr Dariusz Standerski.

Jak poinformował, kolejnym krokiem jest: uporządkowanie istniejących polityk cyfrowych, odtworzenie i aktywizacja GRAI, wypracowanie podstaw strategii cyfrowej i aktualizacji Polityki AI, stworzenie dobrze działającego systemu konsultacji społecznych w obszarze cyfryzacji.

„To nie są procesy, które zakończą się jutro lub za tydzień. Ważne, żeby ruszyć to systemowo i trwale” - stwierdził Standerski.

Co dalej z GRAI?

Wcześniej istniała już Grupa Robocza ds. Sztucznej Inteligencji (GRAI), która oficjalnie powstała „z myślą o wskazaniu działań służących zapewnieniu w Polsce odpowiednich warunków dla rozwoju zastosowań AI zarówno w sektorach prywatnym i publicznym, a także w prowadzeniu badań naukowych”.

Zawierała szeroką reprezentację środowiska m.in. dostawców technologii, prawników, osoby ze świata nauki czy organizacje pozarządowe. Osoby zainteresowane dołączeniem do grupy i współpracą pro bono mogły się zgłaszać do udziału w pracach. Zawierała m.in. podgrupy ds. etyki i prawa; zdrowia, robotyki czy umiejętności cyfrowych.

Kontrowersje wokół Rady ds. AI przy Ministerstwie Cyfryzacji

W poniedziałek w czasie konferencji prasowej w Ministerstwie Cyfryzacji wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski ogłosił powstanie zespołu doradczego „PL/AI Sztuczna inteligencja dla Polski”, który składa się z czołowych polskich programistów i przedsiębiorców: Miron Mironiuk (pomysłodawca projektu), założyciel i CEO Cosmose AI; Kamila Staryga - Rita Health, Google X; Agnieszka Mikołajczyk-Bareła - CHAPTR, VoiceLab.AI; Marek Cygan - Nomagic, mistrz świata w programowaniu zespołowym; Tomasz Czajka - SpaceX oraz Karol Kurach - Cosmose AI, Google Brain.

Czytaj też

Już wtedy pojawiły się pytania, dlaczego zespół powstaje, skoro istnieje już wspomniana GRAI. Nie brakowało też innych kontrowersji - m.in. niektórzy pytali, dlaczego w radzie ds. AI nie znaleźli się przedstawiciele stricte naukowego środowiska, a głównie biznesu (choć posiadający jednocześnie doświadczenie naukowe).

„Po pierwsze, to zespół składa się z najlepszych na świecie Polaków, którzy w praktyce pracowali nad wykorzystaniem AI. Po drugie: cześć z nich jest związana z uczelniami. I w końcu – to jest dopiero początek i zespół jest otwarty. Każdy z uczestników działa pro bono i nie reprezentuje żadnego biznesu” - mówił w rozmowie z nami Michał Gramatyka, wiceminister cyfryzacji.

Czytaj też

Głównym pytaniem było to, kto tak naprawdę wpadł na pomysł powstania Rady ds. sztucznej inteligencji - Ministerstwo czy Miron Mironiuk i prywatna firma - Cosmose AI.

W wywiadzie z CyberDefence24 Tomasz Czajka, który także jest w zespole „PL/AI Sztuczna inteligencja dla Polski” odpowiedział: „To wyszło z porozumienia Mirona (Mironiuka – red.) z wicepremierem i ministrem cyfryzacji. Miron wyszedł z inicjatywą i skontaktował się z premierem. Potem odezwał się do nas, szukając ludzi do swojego zespołu”.

Czytaj też

Pytań, wokół tego, jak Ministerstwo Cyfryzacji planuje wdrażać sztuczną inteligencję do administracji rządowej jest zatem bardzo wiele. Zadaliśmy je i jak tylko otrzymamy odpowiedzi, uzupełnimy materiał.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze