Reklama

Polityka i prawo

Ministerstwa mają wdrażać rozwiązania sztucznej inteligencji

Komitet Rady Ministrów ds. Cyfryzacji zajmował się kwestią sztucznej inteligencji
Komitet Rady Ministrów ds. Cyfryzacji zajmował się kwestią sztucznej inteligencji
Autor. Ministerstwo Cyfryzacji/ oficjalny profil X

W czwartek odbył się Komitet Rady Ministrów ds. Cyfryzacji. Jak poinformował wiceminister cyfryzacji dr Dariusz Standerski, dotyczył on zawiązania współpracy między ministerstwami w zakresie wdrażania polityki sztucznej inteligencji i tworzenia strategii cyfrowej.

„Jest wiele do zrobienia! Polityka AI od teraz będzie monitorowana przez Komitet i każde ministerstwo będzie mogło chwalić się swoimi wdrożeniami” - napisał w mediach społecznościowych wiceminister cyfryzacji dr Dariusz Standerski.

Jak poinformował, kolejnym krokiem jest: uporządkowanie istniejących polityk cyfrowych, odtworzenie i aktywizacja GRAI, wypracowanie podstaw strategii cyfrowej i aktualizacji Polityki AI, stworzenie dobrze działającego systemu konsultacji społecznych w obszarze cyfryzacji.

„To nie są procesy, które zakończą się jutro lub za tydzień. Ważne, żeby ruszyć to systemowo i trwale” - stwierdził Standerski.

Co dalej z GRAI?

Wcześniej istniała już Grupa Robocza ds. Sztucznej Inteligencji (GRAI), która oficjalnie powstała „z myślą o wskazaniu działań służących zapewnieniu w Polsce odpowiednich warunków dla rozwoju zastosowań AI zarówno w sektorach prywatnym i publicznym, a także w prowadzeniu badań naukowych”.

Zawierała szeroką reprezentację środowiska m.in. dostawców technologii, prawników, osoby ze świata nauki czy organizacje pozarządowe. Osoby zainteresowane dołączeniem do grupy i współpracą pro bono mogły się zgłaszać do udziału w pracach. Zawierała m.in. podgrupy ds. etyki i prawa; zdrowia, robotyki czy umiejętności cyfrowych.

Kontrowersje wokół Rady ds. AI przy Ministerstwie Cyfryzacji

W poniedziałek w czasie konferencji prasowej w Ministerstwie Cyfryzacji wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski ogłosił powstanie zespołu doradczego „PL/AI Sztuczna inteligencja dla Polski”, który składa się z czołowych polskich programistów i przedsiębiorców: Miron Mironiuk (pomysłodawca projektu), założyciel i CEO Cosmose AI; Kamila Staryga - Rita Health, Google X; Agnieszka Mikołajczyk-Bareła - CHAPTR, VoiceLab.AI; Marek Cygan - Nomagic, mistrz świata w programowaniu zespołowym; Tomasz Czajka - SpaceX oraz Karol Kurach - Cosmose AI, Google Brain.

    Już wtedy pojawiły się pytania, dlaczego zespół powstaje, skoro istnieje już wspomniana GRAI. Nie brakowało też innych kontrowersji - m.in. niektórzy pytali, dlaczego w radzie ds. AI nie znaleźli się przedstawiciele stricte naukowego środowiska, a głównie biznesu (choć posiadający jednocześnie doświadczenie naukowe).

    „Po pierwsze, to zespół składa się z najlepszych na świecie Polaków, którzy w praktyce pracowali nad wykorzystaniem AI. Po drugie: cześć z nich jest związana z uczelniami. I w końcu – to jest dopiero początek i zespół jest otwarty. Każdy z uczestników działa pro bono i nie reprezentuje żadnego biznesu” - mówił w rozmowie z nami Michał Gramatyka, wiceminister cyfryzacji.

      Głównym pytaniem było to, kto tak naprawdę wpadł na pomysł powstania Rady ds. sztucznej inteligencji - Ministerstwo czy Miron Mironiuk i prywatna firma - Cosmose AI.

      W wywiadzie z CyberDefence24 Tomasz Czajka, który także jest w zespole „PL/AI Sztuczna inteligencja dla Polski” odpowiedział: „To wyszło z porozumienia Mirona (Mironiuka – red.) z wicepremierem i ministrem cyfryzacji. Miron wyszedł z inicjatywą i skontaktował się z premierem. Potem odezwał się do nas, szukając ludzi do swojego zespołu”.

        Pytań, wokół tego, jak Ministerstwo Cyfryzacji planuje wdrażać sztuczną inteligencję do administracji rządowej jest zatem bardzo wiele. Zadaliśmy je i jak tylko otrzymamy odpowiedzi, uzupełnimy materiał.

        Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

        Reklama
        Reklama

        Sztuczna inteligencja w Twoim banku. Gdzie ją spotkasz?

        Materiał sponsorowany

        Komentarze

          Reklama