Biznes i Finanse
Tajwański producent iPhone'ów pod lupą chińskich władz
Tajwański producent iPhone«ów Foxconn znalazł się pod lupą chińskich władz. Lokalne media poinformowały, że wszęto śledztwo w sprawie firmy. O co chodzi?
Według Global Times, na które powołuje się BBC, urzędnicy przeprowadzili kontrole podatkowe w spółkach Foxconn w dwóch chińskich prowincjach. Firma zapowiedziała, że będzie współpracowała z władzami. Dodatkowo przeprowadzono również kontrolę gruntów w prowincjach Henan i Hubei, z jakich korzysta Foxconn.
„Zgodność z prawem wszędzie tam, gdzie działamy na całym świecie, jest fundamentalną zasadą Hon Hai Technology Group (Foxconn)” – napisała firma w oświadczeniu, cytowanym przez serwis.
Co istotne z punktu widzenia relacji gospodarczo-geopolitycznych, Terry Gou, założyciel giganta, startuje jako niezależny kandydat w wyborach prezydenckich na Tajwanie, które mają się odbyć w styczniu. Kiedy ogłaszał swoją kandydaturę stwierdził, że „nie boi się Chin”.
Chińskie źródła wskazują jednak, że dochodzenie władz „jest normalne i zgodne z prawem, ponieważ każda firma przechodzi przez inspekcje podatkowe”.
Czytaj też
Chińska gra o iPhone’y
Foxconn to największy producent iPhone«ów dla amerykańskiego giganta Apple. Na łamach CyberDefence24.pl wielokrotnie opisywaliśmy jego problemy. Już w 2022 roku pisaliśmy o protestach, które wybuchły w zakładzie Foxconnu w związku z polityką „zero-covid”, która polegała na oddelegowaniu pracowników na kwarantanny do specjalnie wyznaczonych stref w fabryce, z zakazem jej opuszczania.
Natomiast w lipcu br. firma składająca iPhone«y dla Apple’a ogłosiła, że wycofuje się z wartej 19,5 mld dolarów inwestycji joint venture w Indiach. Fabryka miała produkować półprzewodniki i komponenty do wyświetlaczy.
Natomiast we wrześniu tego roku informowaliśmy o wprowadzeniu przez Chiny zakazu korzystania przez urzędników administracji państwowej z telefonów iPhone. Był to kolejny krok Pekinu w stronę uniezależnienia się od technologii z Zachodu i cios dla Apple«a. Nie dziwi jednak w kontekście chińsko-amerykańskiej „zimnej wojny technologicznej”, której kulisy na bieżąco opisujemy.
/NB
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany