Biznes i Finanse
Apple notuje spadki po decyzji chińskiego rządu
Akcje producenta iPhone«ów spadły po tym, jak chiński rząd zakazał swoim urzędnikom korzystania ze smartfonów Apple w pracy.
W czwartek informowaliśmy na łamach CyberDefence24 o zakazie wprowadzonym przez Chiny polegającym na tym, że urzędnicy chińskiej administracji publicznej nie będą mogli korzystać w pracy z iPhone'ów. Na tę decyzję zareagowały rynki i akcje Apple.
Pierwsze symptomy zbliżających się kłopotów dla amerykańskiego giganta były widoczne już w środę – wtedy to po raz pierwszy pojawiły się doniesienia mówiące o planach rządu w Pekinie, ale nie było jeszcze wiadomo, o jak daleko posuniętych zakazach mowa. Akcje Apple'a zanurkowały o 4 proc. W czwartek doszło do kolejnych spadków – tym razem wynoszących 3 proc.
Czytaj też
Decyzja polityczna
Powodów podjęcia takiej decyzji przez rząd w Pekinie może być kilka. Oficjalny powód – wzmocnienie cyberbezpieczeństwa i ograniczenie przepływu wrażliwych danych poza granicę.
Nieoficjalnie chodzi jednak o co innego. Mówi się m.in. o chęci zwiększenia sprzedaży rodzimych produktów (m.in. Huawei), a także uderzenie w Amerykanów, którzy w 2019 roku umieścili produkty tej marki na liście ograniczeń handlowych. Więcej na ten temat, także w kontekście półprzewodników, pisaliśmy tutaj.
Czytaj też
Poważne konsekwencje
Decyzja chińskiego rządu może mieć bardzo poważne konsekwencje dla firmy Apple. Sam zakaz – według CNBC – może wpłynąć na zredukowanie sprzedaży smartfonów tej marki w Chinach o 5 proc.
Tym, co budzi dużo większe obawy amerykańskiej firmy jest jednak co innego. Chodzi o zmianę podejścia chińskiego obywatela. Jeśli opisywany zakaz, a także proces różnorakiego zniechęcania rządu do iPhone'ów wpłynie na decyzje konsumenckie Chińczyków, wtedy straty dla firmy zarządzanej przez Tima Cooka będą dużo bardziej bolesne dla Amerykanów.
Kolejnym problem, z którym będą mierzyć się osoby zarządzające firmą Apple są fabryki tej firmy zlokalizowane w...Chinach. Nie trudno wyobrazić sobie, że zła wola chińskiego ustawodawcy może wpłynąć na proces produkcji sprzętu, radykalnie pogorszając sytuację całego koncernu... Więcej na temat powiązań Apple z Chinami pisaliśmy m.in. w tym tekście. )
Chiny są jednym z najważniejszych pod kątem sprzedaży rynków dla Apple. Blisko 19 proc. wszystkich przychodów koncernu generowane jest przez rynek chiński. W drugim kwartale tego roku sprzedaż Apple w Chinach wzrosła o 8 proc. w ujęciu rocznym.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
/MG
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany