Reklama

Biznes i Finanse

Cios dla Indii. Firma składająca iPhone'y wycofuje się z dużej inwestycji

Autor. Robert Geiger / Flickr

Foxconn - tajwańska firma składająca iPhone’y dla Apple’a - wycofuje się z wartej 19,5 mld dolarów inwestycji joint venture w Indiach. Fabryka miała produkować półprzewodniki i komponenty do wyświetlaczy. To duży cios dla ambicji rządu Narendry Modiego.

Reklama

Firma Foxconn z Tajwanu, która jest głównym podwykonawcą montażu dla urządzeń elektronicznych Apple'a, a przede wszystkim dla flagowego produktu tej marki - smartfonów iPhone, poinformowała, że rezygnuje z udziału w wartej 19,5 mld dolarów inwestycji joint venture z firmą Vedanta.

Reklama

W ramach inwestycji miała powstać fabryka podzespołów dla wyświetlaczy i półprzewodników, a cała inicjatywa była bardzo wspierana przez rząd premiera Narendry Modiego, który - jak pisaliśmy na naszych łamach - mocno stawia na lokalną produkcję półprzewodników, w tym - komponentów dla zaawansowanych układów obliczeniowych.

„Nie pójdziemy dalej"

„Foxconn doszedł do wniosku, że nie pójdzie dalej w ramach inwestycji joint venture z Vedantą" - powiedziała tajwańska firma w rozmowie z serwisem CNBC . Stacja ocenia, że decyzja firmy to znaczący cios dla rządu Narendry Modiego, dla którego inwestycja miała być jednym z kroków do transformacji kraju w hub produkcyjny dla wysokich technologii.

Reklama

Tajwańska spółka przy okazji zaznaczyła, że rezygnacja z joint venture to „obopólna umowa". Wyraziła też pewność, co do szans na zrealizowanie ambicji Indii w zakresie produkcji półprzewodników. Firma Vedanta natomiast nie ustosunkowała się do próśb mediów o komentarz.

Dywersyfikacja

Inwestycja Foxconnu miała być dla Apple'a przede wszystkim krokiem w stronę zdywersyfikowania łańcucha produkcji, który w pojęciu firmy musi coraz bardziej uniezależniać się od Chin.

Dlatego producent iPhone'ów wraz z innymi koncernami coraz częściej naciskają na swoich podwykonawców, aby wyprowadzali działalność z Chin na rzecz innych krajów - przede wszystkim w związku ze zmieniającą się sytuacją geopolityczną i niekorzystnym konfliktem handlowym pomiędzy Waszyngtonem a Pekinem, który trwa od 2018 r.

Foxconn oprócz nieudanej inwestycji z Vedantą zaangażowany jest w budowę innych fabryk w Indiach - jednak warta prawie 20 mld dolarów joint venture miała być jedną z największych.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze