Biznes i Finanse
Open AI opuści Europę? Altman zaprzecza i zapowiada system grantów
Europejska trasa Sama Altmana nie tylko odsłania część planów OpenAI dotyczącą działalności firmy w najbliższym czasie, ale także – a może przede wszystkim – stawia nowe pytania dotyczące kwestii regulowania rynku sztucznej inteligencji.
W Europie czy poza nią?
Do opinii publicznej trafiają sprzeczne informacje na temat strategii OpenAI względem obecności firmy w Europie. W tym tygodniu w przestrzeni medialnej pojawiały się pogłoski, mówiące o tym, że Sam Altman rozważa wycofanie z europejskiego rynku.
Powód? Zdaniem Altmana – zbyt restrykcyjny projekt unijnego prawa regulującego rynek sztucznej inteligencji. W ostatnią środę podczas spotkania z dziennikarzami w Londynie, szef OpenAI mówił między innymi o tym, że obecna propozycja UE jest „przeregulowana". Więcej na ten temat pisaliśmy w tym tekście.
Dziś Sam Altman zaprzeczył, jakoby OpenAI miałoby mieć plany dotyczące opuszczenia Europy. W jednym z piątkowych tweetów napisał, że firma jest „podekscytowana możliwością działania na terenie Europy i nie ma planów jej opuszczenia".
very productive week of conversations in europe about how to best regulate AI! we are excited to continue to operate here and of course have no plans to leave.
— Sam Altman (@sama) May 26, 2023
Oczywiście słów Altmana nie należy brać za pewnik. Negocjacje i próby różnego rodzaju lobbingu nadal trwają, dlatego możliwe jest, że jeszcze niejednokrotnie będziemy świadkami podobnych gróźb, a później ich dementowania.
Czytaj też
Open AI uruchamia system grantów
Ten tydzień przynosi więcej doniesień na temat nowości wdrażanych przez firmę zarządzaną przez Sama Altmana. Oprócz pojawienia się aplikacji ChatGPT na iPhone'y, OpenAI ogłosiło też uruchomienie programu przyznawania grantów dla tych, którzy pomogą sprawić, że powstanie demokratyczny proces decydowania o tym, jakich zasad powinny przestrzegać systemy sztucznej inteligencji.
„Ten grant stanowi krok w kierunku ustanowienia demokratycznych procesów nadzorowania... superinteligencji" – czytamy na stronie OpenAI.
System dziesięciu grantów (100 tysięcy dolarów każdy) ma być elementem pomagającym w realizacji pomysłu Altmana, który deklaruje chęć powołania międzynarodowego organu regulacyjnego ds. sztucznej inteligencji.
„Uważamy, że decyzje dotyczące zachowania sztucznej inteligencji powinny być kształtowane z różnych perspektyw odzwierciedlających interes publiczny" – czytamy dalej.
/MG
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany